Apple wzywa do oddania domeny ap.pl, bo brzmi podobnie do nazwy firmy

Opublikowano: 2015-07-24
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Apple #sprzedaż / wyniki #problemy / awarie

news-apple-pozew_sadowyAmerykański gigant technologiczny wystosował pozew sądowy przeciwko Arturowi Janiszewskiemu, właścicielowi domeny ap.pl, po tym jak nie zgodził się on na dobrowolne jej oddanie. Apple twierdzi, że adres wprowadza użytkowników w błąd i jest fonetycznie identyczny ze znakiem towarowym firmy.

Artur Janiszewski zarejestrował domenę ap.pl w 2002 roku, a od trzech lat prowadzi pod tym adresem sklep internetowy oferujący usługi serwisowe telefonów i sprzedający akcesoria do urządzeń mobilnych. Nazwa ta w rzeczywistości jest zwyczajnym skrótem od nazwy przedsiębiorstwa – Art Production. W maju tego roku Janiszewski otrzymał od kancelarii prawniczej działającej na zlecenie Apple pismo wzywające do bezpłatnego przekazania tej domeny. Przedsiębiorca nie uległ jednak żądaniom i odpowiedział Apple, że się na to nie zgadza.

Nie minęło wiele czasu, a Janiszewski otrzymał 600-stronicowy pozew sądowy, w którym firma z Cupertino powtórzyła swoje roszczenia, powołując się na bezprawne korzystanie z renomy znaków towarowych Apple. Jeszcze bardziej zadziwiająca okazała się argumentacja prawników reprezentujących giganta. Jak ujawnił właściciel strony, w rozmowie telefonicznej prawnik stwierdził, że Apple chce mieć kontrolę nad tą domeną zabezpieczając się przed ewentualną jej sprzedaż jakiemukolwiek podmiotowi z Chin, który mógłby oferować podrobione produkty Apple.

Co ciekawe, słynny koncern próbował również innej metody pozyskania domeny – Artur Janiszewski otrzymał propozycję jej odsprzedania za 6 tysięcy dolarów. Oferta ta została oczywiście od razu odrzucona i uznana za śmiesznie niską. Opinię tę podzielił w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl Daniel Dryzek, inwestor i ekspert na rynku domen internetowych, który stwierdził, że domena ap.pl może być warta od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych.

Jednocześnie nie jest to pierwszy przypadek w Polsce, gdy Apple domaga się oddania mu adresu internetowego. W 2010 roku firma zażądała zamknięcia bloga applemania, zaś w 2012 roku domagała się oddania adresu internetowych delikatesów a.pl. W żadnej ze spraw nie udało się jednak Apple nic wskórać, a ich pozwy okazały się bezskuteczne.

Źródło: Wirtualnemedia.pl

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.