Apple zamierza odczytywać ludzkie emocje

Opublikowano: 2016-01-08
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie #Apple

news-apple-emotient-sztuczna_inteligencjaZ informacji przekazanych przez Wall Street Journal wynika, że Apple przejęło startup Emotient zajmujący się rozwiązaniami z segmentu sztucznej inteligencji.

Giganci na czele z Facebookiem i Google przygotowują się do rewolucji w dziedzinie SI, prowadząc badania w tym kierunku i zapowiadając utworzenie stosownych technologii w ciągu najbliższych lat. Apple najwidoczniej również postrzega ten sektor rynku jako przyszłościowy i warty zainteresowania, gdyż dokonał zakupu kolejnej firmy pracującej nad sztuczną inteligencją.

Po nabyciu w październiku zeszłego roku startupu Perceptio, zajmującego się omawianą tematyką w ujęciu identyfikacji i klasyfikacji zdjęć na smartfonach, przyszła pora na Emotient, które opracowało oprogramowanie zdolne do „odczytywania” emocji na ludzkich twarzach. Zaprojektowane z myślą o ocenie reakcji na reklamy w telewizji, znalazło swoje zastosowanie również wśród lekarzy, którzy są w stanie kontrolować ból u pacjentów nie potrafiących mówić. W maju 2015 roku Emotient otrzymało patent na rozwiązanie mogące zbierać i przeanalizować do 100 tysięcy wyrazów twarzy, dzięki czemu komputery byłyby w stanie rozpoznać, w jakim nastroju jest dana osoba.

Apple mogłoby z takich danych zrobić użytek, np. integrując technologie z wirtualną asystentką Siri. Innym, jeszcze bardziej prawdopodobnym celem jest zastosowanie ich do pierwotnych założeń – reklamy. Firma z Cupertino byłaby w stanie dopasować do użytkownika bardziej spersonalizowane treści (np. na podstawie bieżącego nastroju) wyświetlane na urządzeniach mobilnych.

Szczegóły transakcji zawartej pomiędzy Apple a Emotient nie zostały ujawnione.

Źródło: Phonearena

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.