Apple zdobył 93% zysków całego mobilnego rynku

Opublikowano: 2015-02-10
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Apple #sprzedaż / wyniki

news-apple-moneyPodczas, gdy większość producentów smartfonów nie zaliczyło ostatniego kwartału ubiegłego roku do szczególnie udanych, Apple w tym zestawieniu brylował nad resztą stawki. Zysk netto amerykańskiego koncernu wyniósł az 93% zysków całego segmentu mobilnego.

W IV kwartale 2014 roku średnia cena sprzedaży iPhone’ów wyniosła 687 dolarów, a więc o 50 dolarów więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku – głównie dzięki wprowadzeniu na rynek większego iPhone’a 6 Plus. Jeśli jednak chodzi o koszt wytworzenia i wprowadzenia gotowego produktu do sklepów, to wynosi on około 220 dolarów. Nawet, jeśli weźmie się pod uwagę wydatki związane ze zmianą designu (wzornictwa) urządzenia. Tym samym Apple zarabia nawet ponad 200 dolarów na każdej sztuce. Biorąc pod uwagę fakt, że producent sprzedał ich w ostatnich trzech miesiącach 2014 roku niemal 75 milionów, rachunek jest prosty – firma zarobiła prawdziwe krocie. Apple zanotowało zysk netto na poziomie 18 miliardów dolarów, przebijając nawet wyniki Gazpromu, który w tym samym czasie uzyskał 16 miliardów dolarów.

Jednocześnie, co najciekawsze, przekłada się to na 93% ogólnego zysku, jaki wygenerowali wszyscy producenci smartfonów. Tak wynika z danych firmy analitycznej Canaccord Genuity, która wyliczyła też, że lwią część z pozostałych 7% zagarnął Samsung. Reszta przedstawicieli mobilnego rynku balansowała na granicy niewielkiego zysku i straty, będąc daleko w tyle za dwoma gigantami, a w szczególności za Apple.

Obecnie baza użytkowników iPhone’ów liczy 404 miliony osób na całym świecie. Według Canaccord, jedynie 15% z nich wymieniło do tej pory swoje starsze modele na iPhone’y 6 i 6 Plus. Prognozuje się, że do końca bieżącego roku Apple będzie miał 487 milionów klientów, a do 2018 roku ich smartfony stanowić będą jedną trzecią światowego rynku urządzeń z klasy premium (650 milionów z 1.8 miliarda).

Wychodzi na to, że jedynie Apple i Samsung zarabiają na swoich smartfonach.

Źródło: Canaccord Genuity

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.