Architecture of Radio, czyli jak wygląda technologiczny krajobraz fal radiowych

Opublikowano: 2015-08-26
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #wideo #technologie #gry / aplikacje

news-architecture_of_radio-aplikacjaZastanawialiście się, jak wyglądałby świat, gdybyśmy widzieli otaczające nas zewsząd fale radiowe i sygnały pochodzące z miliardów urządzeń? Okazuje się, że wcale nie trzeba oglądać w tym celu filmu Matrix.

Koncepcja duńskiego projektanta, Richarda Vijgena, zwana „The Architecture of Radio” przedstawia sieć sieci, na którą składają się fale radiowe emitowane przez wieże radiowe, routery Wi-Fi, satelity i wiele innych nadajników przesyłających dane i komunikujące się między sobą. Wizualizacji udało się dokonać za pomocą specjalnej aplikacji na iPada, którą stworzono przy użyciu m.in. skryptu Three.js i platformy programistycznej Ionic. Wykorzystuje ona dane lokalizacji GPS użytkownika oraz wyszukuje i pobiera informacje o położeniu wież przekaźnikowych telefonii komórkowych, które znajdują się w pobliżu systemu OpenCellID. Następnie, oblicza położenie satelitów w oparciu o dane systemu NASA Ephemeris. W wyniku tego powstaje obraz środowiska, w którym ukrywane zostanie to co widoczne, a pokazywany jest niewidzialny krajobraz technologiczny, zwany infosferą.

Jak opisuje na swojej stronie internetowej Vijgen, infosfera opiera się na skomplikowanej sieci sygnałów, zarówno przewodowych, jak i bezprzewodowych. Wszyscy jesteśmy otoczeni przez niewidzialny system kabli i sygnałów radiowych z routerów, wież nadawczych i satelitów. Nasze cyfrowe życie zależy natomiast od tych systemów komunikacji, obserwacji i nawigacji.

news-architecture_of_radio-aplikacja-1 news-architecture_of_radio-aplikacja-2 news-architecture_of_radio-aplikacja-3Aplikacja nie jest niestety dostępna do pobrania dla wszystkich. Z odpowiedniej jej wersji można jednak skorzystać na trwającej od września 2015 do kwietnia 2016 roku wystawie, organizowanej w Centrum Kultury ZKM (Zentrum für Kunst und Medientechnologie) w Karlsruhe w Niemczech.

Źródło: Creative Applications Network

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.