Asus rozważa kupno HTC

Opublikowano: 2015-06-12
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #HTC #pozostali #sprzedaż / wyniki

news-asus-htc-akwizycjaOstatnie miesiące nie są zbyt owocne dla HTC. Firma notuje gorsze wyniki finansowe, pojawiły się też informacje o spadku wartości ich akcji o niemal połowę w ciągu kilku miesięcy. Sytuację może wykorzystać Asus, który według Reutersa zastanawia się nad kupnem lokalnego rywala.

Tegoroczny flagowiec HTC, czyli model One M9 nie sprzedaje się tak, jak zakładano i co rusz pojawiają się doniesienia o cięciach w dostawach komponentów smartfona – najnowsze mówią o 30-procentowej redukcji. Dla wielu, największą bolączką urządzenia jest to, że nie różni się on zbytnio od One M8 z 2014 roku. Zmian jest mało, a te, które wprowadzono, nie przekonują konsumentów do wyłożenia niemałej kwoty (w Polsce w dniu premiery około 3 tysiące złotych). Nie pomagała również negatywna otoczka wokół problematycznego procesora Snapdragon 810 napędzającego M9.

Wszystko to doprowadziło do zmian w przewidywaniach finansowych na drugi kwartał 2015 roku (m.in. o 35% mniejsza sprzedaż względem I kwartału), a akcje firmy poszybowały w dół o 50% od dnia premiery topowego smartfona. Na drugim biegunie znajduje się z kolei inny tajwański koncern – Asus. Firma jest na czwartym miejscu w światowym rynku komputerów i radzi sobie coraz lepiej w smartfonowym biznesie, czego dowodem jest sprzedanie ponad 1.5 miliona egzemplarzy w maju. Liczba ta może nie robi dużego wrażenia, jeśli porówna się ją do osiągów największych producentów, ale należy pamiętać, że jeszcze niedawno Asus był na tym rynku tylko ciekawostką. Teraz sytuacja diametralnie się zmieniła, a za sprawą Asus ZenFone 2 może być tylko lepiej.

Nic zatem dziwnego, że plany Tajwańczyków są jeszcze bardziej ambitne. Dyrektor finansowy Asusa, David Chang stwierdził, że prezes firmy – Johnny Shih – prowadził wewnętrzne rozmowy dotyczące ewentualnej akwizycji HTC, którego wartość rynkową szacuje się na nieco ponad 2 miliardy dolarów. Niemniej, póki co nic nie jest pewne i żadne decyzje nie zapadły. Być może w przyszłości dowiemy się więcej na ten temat.

Źródło: Reuters

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.