Autodestrukcyjny układ scalony uchroni przed trafieniem cennych danych w niepowołane ręce

Opublikowano: 2015-09-14
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie

news-chip-autodestrukcja-3W obecnych czasach jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek narażeni na utratę danych. Wiele cennych, prywatnych informacji w każdej chwili może wpaść w ręce cyberprzestępców, a skutki tego mogą być bardzo opłakane. Naukowcy z Xerox PARC zaprojektowali więc samoniszczący chip, który rozpada się na drobne kawałki po wydaniu polecenia.

Kluczem do stworzenia układu było wykorzystanie materiału, który jak żaden inny nadaje się do tego typu rozwiązania – szkła. W tym przypadku jest to znana z wyświetlaczy w smartfonach powłoka Corning Gorilla Glass, w której zintegrowano chip i którą poddano dodatkowym modyfikacjom i specjalnej obróbce, która miała zapewnić rozpad na tysiące małych fragmentów pod odpowiednim naporem.

Technologie pokazano w trakcie niedawnej konferencji pod tytułem „Wait, What?”, organizowanej przez DARPA (Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności). Na demonstracji użyto laser, który podgrzewając niewielkich rozmiarów opornik, służący za mechanizm samodestrukcji, doprowadził do całkowitego zniszczenia chipu. Co więcej, po wybuchu malutkie kawałki nadal się rozpadały, w efekcie tworząc trudne do rozpoznania, drobne opiłki. Oczywiście cały proces można aktywować nie tylko przy pomocy lasera, ale również poprzez sygnał radiowy lub mechaniczny przełącznik.

news-chip-autodestrukcja-1news-chip-autodestrukcja-2Eksplodujące układy scalone to z pewnością jedna z bardziej ekstremalnych, ale przy tym skutecznych metod ochrony ważnych danych, m.in. kluczy szyfrowania. Minie jednak trochę czasu, zanim rozwiązanie to trafi do przeciętnych konsumentów. W pierwszej kolejności można się spodziewać, że zaczną z niego korzystać agencje rządowe czy też wojsko.

Źródło: Engadget

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.