Bezpieczeństwo Androida w 2015 roku

Opublikowano: 2016-04-25
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #oprogramowanie #systemy operacyjne

news-android-bezpieczenstwoGoogle zaprezentował coroczny raport dotyczący bezpieczeństwa Androida, zawierający podsumowanie wpływu usług firmy na ekosystem i przegląd nowych zabezpieczeń wprowadzonych w 2015 roku.

W ubiegłym roku Google zainwestował w specjalne systemy wykrywające potencjalnie niebezpieczne zagrożenia, w efekcie skanując ponad 400 milionów urządzeń i około 6 miliardów aplikacji instalowanych każdego dnia, a także chroniąc setki milionów użytkowników Chrome przed niebezpiecznymi witrynami dzięki technologii Bezpieczne Przeglądanie.

Łącznie ulepszenia wprowadzone w 2015 roku spowodowały, że ryzyko zainstalowania potencjalnie szkodliwych aplikacji w Google Play spadło o 40% w stosunku do 2014 roku. Rozbijając statystykę na poszczególne kategorie, największy spadek zagrożenia zanotowano w stosunku do oprogramowania szpiegowskiego (o 60% do 0.02% instalacji), Hostile Downloader (o 50% do 0.01% instalacji) oraz aplikacji zbierających dane (o 40% do 0.08% instalacji). Podsumowując, mniej niż 0.15% urządzeń korzystających z Google Play miało zainstalowane takie programy. Biorąc pod uwagę urządzenia, na których zainstalowano aplikacje spoza oficjalnego marketu, wynosiło to zaledwie 0.5%.

Google przedstawił również najważniejsze inicjatywy związane z bezpieczeństwem ekosystemu Android na przestrzeni całego 2015 roku. Wśród nich wymieniono m.in. Androida 6.0 Marshmallow, który wprowadził nowy zestaw zabezpieczeń i ustawień bezpieczeństwa, włączenie Androida do programu nagradzającego odkrycie błędów oraz comiesięczny program aktualizacji urządzeń linii Nexus i zabezpieczeń w ramach projektu Android Open Source.

Źródło: Google

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.