BioPhone - mierzenie pulsu przy pomocy smartfona

Opublikowano: 2015-11-17
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie #gry / aplikacje #sprzęt / podzespoły

news-biophone-1Naukowcy z MIT pracują nad projektem o nazwie BioPhone, który pozwoli na monitorowanie pracy serca i oddechu przy pomocy zwykłego smartfona nawet z poziomu kieszeni czy torebki.

W promowaniu aktywnego, zdrowego trybu życia bierze udział wielu producentów urządzeń mobilnych, którzy co rusz wypuszczają na rynek nowe opaski fitness czy smartwatche z masą wbudowanych sensorów i aplikacji monitorujących nasze codzienne życie. Nie brakuje jednak osób, którym nie w smak nosić tego typu gadżety lub po prostu nie czują potrzeby ich kupowania, ale mimo to chciałyby na bieżąco wiedzieć, co w organizmie „piszczy”. Z pomocą przychodzi grupa naukowców z laboratorium MIT Media Lab.

Wpadli oni na pomysł ochrzczony nazwą „BioPhone”, który pozwala na sprawdzanie pulsu i częstotliwości oddechu użytkownika przy pomocy każdego smartfona wyposażonego w akcelerometr i żyroskop. To właśnie na ich pracy opiera się cała idea projektu i co więcej, pomiary dokonywane są nawet wtedy, gdy urządzenie znajduje się w kieszeni bądź torebce. Wspomniane czujniki zbierają wszelkie wibracje i ruchy pochodzące z naszego ciała – np. poruszanie się klatki piersiowej w momencie wdychania i wydychania powietrza.

W celu pobrania niezbędnych danych, naukowcy opracowali specjalną aplikację na Androida, którą zainstalowali na smartfonach dwunastu osób. Uczestnicy mieli nastepnie za zadanie wykonać kilka prostych ćwiczeń. Na ich podstawie opracowano wstępne wyniki badań, które potwierdziły niestety, że póki co technologia ta nie jest jeszcze tak dokładna jak typowe akcesoria fitness i specjalistyczne narzędzia pomiarowe. Niemniej, rokowania „BioPhone” są dosyć obiecujące i jak zapewnia szef projektu – Javier Hernandez – zespół będzie intensywnie pracował, aby osiągnąć zamierzony cel.

Źródło: Engadget

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.