BlackBerry w dołku. Ostatnie wyniki kwartalne źle wróżą smartfonowemu biznesowi

Opublikowano: 2016-04-06
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #pozostali #sprzedaż / wyniki

Blackberry logoBlackBerry ogłosił najnowsze wyniki finansowe i operacyjne za czwarty kwartał fiskalny, które okazały się znacznie gorsze od zakładanych, przynosząc spadki przychodów i sprzedaży smartfonów.

W zakończonym 29 lutego kwartale firma z Waterloo wygenerowała 464 miliony dolarów przychodu, czyli o ponad 30% mniej niż przed rokiem i znacznie poniżej oczekiwań analityków (563 miliony dolarów). W całym roku fiskalnym wartość ta zmalała z 3.34 do 2.16 miliarda dolarów. Strata netto wyniosła z kolei 238 milionów dolarów, względem 89 milionów dolarów w trzecim kwartale i 28 milionów dolarów zysku w analogicznym okresie 2015 roku.

Pozytywnie wypadł dział usług i oprogramowania, którego przychód wzrósł o 106% do 153 milionów dolarów. W ujęciu rocznym przełożyło się to na 527 milionów dolarów przychodu. Na drugim biegunie znalazł się sektor urządzeń mobilnych. BlackBerry sprzedało przez trzy miesiące zaledwie 600 tysięcy smartfonów, wliczając w to model z Androidem – BlackBerry Priv. Jest to o ponad połowę mniej niż przed rokiem (1.3 miliona smartfonów), a zarazem spadek o 14% kwartał do kwartału.

Ze słów CEO Johna Chena wynika, że jeśli do września sytuacja się nie poprawi, firma będzie musiała poważnie zastanowić się nad rezygnacją ze smartfonowego biznesu i prowadzeniem działalności jedynie pod kątem sprzedaży oprogramowania.

Źródło: BlackBerry

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.