Blokada telefonu wzorem równie przewidywalna co hasła

Opublikowano: 2015-08-24
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #oprogramowanie #sprzedaż / wyniki #problemy / awarie

news-blokada_telefonu-wzorJak pokazują najnowsze badania, większość użytkowników radzi sobie równie słabo z wymyślaniem wzoru odblokowującego smartfon, co z tradycyjnymi hasłami. Statystyka jest wyjątkowo niekorzystna.

Coraz popularniejszym sposobem blokowania dostępu do telefonu z systemem Android jest korzystanie ze wzoru na ekranie startowym (ALP – Android Lock Pattern). Nie jest to idealna metoda, gdyż bardziej zapominalscy mogą mieć problem z późniejszym odblokowaniem urządzenia, szczególnie gdy wzór jest skomplikowany. Z badań Marte Løge z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii wynika jednak, że użytkownicy mają zwyczaj używać bardzo prostych i niezwykle przewidywalnych wzorców. W ramach pracy magisterskiej, absolwentka uniwersytetu zanalizowała ponad 4 tysiące różnych schematów blokady telefonu i jak się okazuje, większość z nich zaczyna się w jednym z czterech rogów ekranu (77%), zaś w 44% przypadków w lewym górnym rogu. Co więcej, często wzory skonstruowane przez użytkowników są niezwykle schematyczne, przesuwając się z lewej do prawej i z góry do dołu. Najgorsze jednak, że mając do dyspozycji 9 pól składających się na wzór, wiele osób wykorzystuje jedynie 4, maksymalnie 5 z nich. W ten sposób liczba około 400 tysięcy kombinacji drastycznie się zmniejsza. Ponadto, 10% haseł układa się w litery, np. inicjał imienia czy nazwiska.

news-blokada-wzór-1Badanie ukazuje także, że użytkownicy zazwyczaj trzymają się jak najdalej od „pokręconych” wzorów, zakładających zmianę kierunku, a więc takich, które są znacznie bardziej zawiłe i trudne do odgadnięcia. Przykład niestandardowych rozwiązań można zobaczyć poniżej (po prawej stronie).

news-blokada-wzór-2Wygląda więc na to, że podobnie jak ma to miejsce w przypadku kodów PIN i zwykłych haseł, gdzie większość to „12345”, „hasło” czy jakiekolwiek inne proste do odgadnięcia słowa, tak i wzory nie są idealnym zabezpieczeniem, często będąc tak skonstruowanymi, żeby ułatwić ich późniejsze odgadnięcie, aniżeli utrudnić dostęp do telefonu niepożądanym osobom.

Źródło: Ars Technica

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.