Chiny grożą zakazem sprzedaży iPhone’ów

Opublikowano: 2016-06-20
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Apple #problemy / awarie

news-apple-1Urząd Własności Intelektualnej w Pekinie orzekł, że Apple skopiował i bezprawnie zastosował w iPhone’ach 6 i 6 Plus design ze smartfona jednego z chińskich producentów.

Cała sprawa ma dość zabawny charakter, ale z pewnością nie dla samego Apple. Patrząc na zarzuty wysnute przez firmę Shenzen Baili, twórcę smartfona Baili 100C, można mieć wątpliwości, czy nie mamy do czynienia z pewną formą „trolla patentowego”. W oskarżeniu można bowiem przeczytać, że gigant z Cupertino zastosował w swoich produktach wygląd i kształt podobny do wspomnianego wyżej modelu. Urząd podaje, że iPhone’y 6 i 6 Plus są do Baili 100C bardzo podobne, a większość konsumentów nie będzie w stanie dostrzec pomiędzy nimi różnicy. Warto więc rzucić okiem, jak prezentuje się każdy ze smartfonów:

news-iphone6-baili100c

Już na pierwszy rzut oka widać, że dzieło mało znanego chińskiego producenta przypomina setki innych podobnych urządzeń, a z iPhone’em ma niewiele wspólnego. Niemniej, z orzeczenia wynika, że Apple złamał prawo i może być zmuszony do wstrzymania sprzedaży iPhone’ów 6 i 6 Plus w Pekinie. Decyzja nie jest jednak prawomocna, a firma złożyła już apelację. Do czasu podjęcia ostatecznego werdyktu, Apple może nadal sprzedawać swoje produkty.

Chiny, choć są dla Apple jednym z najważniejszych rynków zbytu, stanowią też niemałe źródło problemów. Na przestrzeni ostatnich miesięcy kalifornijska firma została m.in. zmuszona do zamknięcia usług iBooks i iTunes w tym kraju. Ponadto, straciła prawo wyłączności do nazwy iPhone – może z niej korzystać również jeden z producentów wyrobów galanteryjnych. Z kolei w 2012 roku, Apple musiał zapłacić 60 milionów dolarów, aby uzyskać prawo do stosowania nazwy „iPad” w Chinach.

Źródło: Phonearena

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.