Coolpad ukrył złośliwe oprogramowanie w milionach smartonów

Opublikowano: 2014-12-18
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #pozostali #problemy / awarie

news-coolpad-backdoorPodczas gdy większość złośliwego oprogramowania pochodzi od osób trzecich, które chcą uzyskać dostęp do informacji użytkownika i jego urządzenia, Palo Alto Network odkrył, że chiński producent umieścił na wielu swoich smartfonach z Androidem tzw. backdoor.

Luka w zabezpieczeniach zwana „CoolReaper” znajduję się ponoć na 10 milionach urządzeń. Ukryte oprogramowanie pozwala Coolpad (trzeciemu największemu producentowi smartfonów w Chinach i szóstemu na świecie) na przeprowadzanie szeregu różnych operacji, takich jak pobieranie aplikacji bez zgody i powiadomienia użytkownika, usunięcie jego danych, podanie fałszywych informacji o aktualizacji urządzenia, przesyłanie danych na serwery producenta i wiele więcej.

Złośliwe oprogramowanie typu backdoor zostało zainstalowane na smartfonach pomimo wielu skarg i sprzeciwu ze strony konsumentów. Palo Alto Network twierdzi, że zażalenia te zostały zignorowane lub usunięte. Wzbudza to wiele pytań dotyczących bezpieczeństwa i prywatności użytkowników – wirus potrafi także wysyłać SMS-y i nawiązywać połączenia z dowolnymi numerami.

Badanie wykazało również, że Coolpad poszedł o wiele dalej w swoich poczynaniach i zmodyfikował system Android w taki sposób, aby ukryć tzw. malware i sprawić, że byłby on znacznie trudniejszy do wykrycia przez programy antywirusowe. Producent póki co nie odpowiedział na te zarzuty, ale musi zareagować natychmiastowo. Takie praktyki, choć nie są niczym nowym, mogą sprawić firmie nie lada kłopot.

Źródło: Tweaktown

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.