Coraz więcej polskich nastolatków wysyła swoje nagie zdjęcia

Opublikowano: 2014-10-20
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #problemy / awarie

img-people-sexcall-1Tzw. seksting zyskuje w Polsce na popularności. Niestety, stosunkowo często dotyczy on niepełnoletnich internautów, którzy nie widzą w takim działaniu niczego złego.

Pzesyłanie intymnych zdjęć przy użyciu telefonów komórkowych i Internetu nie jest zjawiskiem nowym i w świadomości społeczeństwa istnieje od dłuższego czasu. Swoje początki miało ono w Stanach Zjednoczonych, gdzie skala tego problemu jest niemal dwukrotnie większa niż w Polsce, osiągając pułap 20%. Niestety to, co często zaczyna się jako niewinna zabawa nastolatków, może przerodzić się w tragedię, gdy osoby te stają się ofiarami cyberprzemocy.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji Dzieci Niczyje przez GfK Polonia, w naszym kraju niemal co dziewiąty nastolatek (11%) w wieku 15-18 lat przesyłał za pomocą telefonu lub Internetu swoje nagie zdjęcia. Okazuje się, że w interakcji tej najczęściej biorą udział osoby sobie znane (najczęściej tworzące związek lub będące na etapie nawiązywania relacji). Dziewczęta wysyłają materiały erotyczne częściej niż chłopcy, którzy są w zdecydowanie większym stopniu odbiorcami takich treści.

Jak twierdzi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje: „Badania i nasze doświadczenia ukazują stosowanie podwójnych standardów z uwagi na płeć uczestników sekstingu – chłopcy są zazwyczaj usprawiedliwiani, czy wręcz podziwiani, podczas gdy dziewczyny prezentujące się nago oceniane są negatywnie, często przy użyciu wulgarnych epitetów. Problem wzmaga beztroskie podejście młodych ludzi do dysponowania swoim wizerunkiem, również o charakterze seksualnym, przedmiotowe traktowanie dziewcząt, przypisywanie wyglądowi szczególnej wartości i gotowość do krytykowania osób odbiegających od powszechnych kanonów urody. Jest to w dużej mierze wpływ wzorców płynących z przekazów medialnych – reklam, teledysków, relacji z życia gwiazd showbiznesu, czy w końcu popularnej wśród młodych ludzi pornografii, która zastępuje często rzetelną edukację seksualną”.

Fundacja Dzieci Niczyje zamierza już w listopadzie 2014 roku rozpocząć kampanie społeczną poświęconą tematyce sekstingu u dzieci i młodzieży, w którą zaangażowane mają być między innymi szkoły, do których trafią scenariusze zajęć profilaktycznych.

Jak więc widać, problem staje się coraz bardziej powszechny wśród polskich nastolatków sprawiając, że należałoby się nad tym zagadnieniem pochylić nieco bardziej i zastanowić, co zrobić, aby ten proceder ukrócić i nie dopuścić do jego eskalacji.

Źródło: Fundacja Dzieci Niczyje, własne

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.