Cortex-A73 i Mali-G71 to nowe układy z obsługą wirtualnej rzeczywistości

Opublikowano: 2016-05-30
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie #pozostali

news-arm-cortex-a73ARM zaprezentował nowe rozwiązania wspierające wirtualną rzeczywistość i zwiększające wydajność smartfonów – rdzeń Cortex-A73 (Artemis) oraz układ graficzny Mali-G71.

Rdzeń CPU Cortex-A73 stanowi modyfikację Cortex-A72, dotychczas stosowanego w smartfonach z wysokiej półki. Został opracowany w 10 nanometrowym procesie technologicznym FinFET, dzięki czemu ma rozmiar mniejszy niż 0.65 mm kwadratowego, a w efekcie jest o 30% szybszy i 30% bardziej energooszczędny niż rdzeń A72. Zaletą nowego chipu ma być też możliwość uzyskiwania częstotliwości taktowania do 2.8 GHz oraz utrzymywania wydajności nawet pod długotrwałym obciążeniem, w przeciwieństwie do obecnych rozwiązań, które w wyniku wysokich temperatur obniżają taktowanie.

W przypadku układu graficznego Mali-G71 możemy się spodziewać około 50% większej wydajności, przy zmniejszonym o 20% zapotrzebowaniu na energię względem Mali-T880. Chip wspiera rozdzielczość 4K i odświeżanie ekranu 120 Hz (obecne wymagania dla VR to minimum 90 Hz), a także wyświetla obraz z opóźnieniem wynoszącym zaledwie 4 ms. Ponadto, G71 wyposażony jest w 32 jednostki cieniujące, a więc dwa razy więcej niż T880.

Z ujawnionych informacji wynika, że nowe chipy trafiły już do rąk takich firm jak MediaTek, HiSilicon, Marvell i kilku innych. Pierwszych urządzeń w nie wyposażonych powinniśmy oczekiwać najszybciej w 2017 roku. Zarówno Cortex-A73, jak i Mali-G71 są w pełni przystosowane do technologii VR.

Źródło: Phonearena

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.