Cyanogen zamierza uwolnić się od Google

Opublikowano: 2015-01-26
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #pozostali #systemy operacyjne

news-cyanogen-android-1Podczas konferencji firmy w San Francisko, jej CEO zapowiedział plany dotyczące odsunięcia Androida od Google, potępiając obecne działania giganta z Mountain View i jego kontrolę nad systemem operacyjnym.

Kirt McMaster wyjaśnił, że Cyanogen pracuje nad wersją Androida, która byłaby otwarta w każdym calu, co umożliwiłoby deweloperom jeszcze głębszą ingerencję w system, dając im większą swobodę działania. W ten sposób aplikacje innych twórców mogłyby współpracować z rdzeniem Androida tak, jak robi to usługa Google Now (osobisty asystent wyświetlający spersonalizowane informacje). Miałoby to przełożyć się na bardziej zintegrowane i dopracowane usługi.

McMaster stwierdził też, że choć w tej chwili jego firma jest zależna od Google i jej usług, jak chociażby sklepu Google Play, poczty Gmail czy aplikacji Maps, to w przeciągu 18 miesięcy sytuacja ta powinna diametralnie się zmienić. Cyanogen zamierza uruchomić swój własny sklep z aplikacjami, jednocześnie całkowicie uwalniając się spod kontroli Google i kończąc z nimi współpracę w ciągu 3 do 5 lat.

Cyanogen wyznaczył sobie bardzo ambitny cel, a na jego drodze stoi wiele przeszkód. Nie jest łatwo stworzyć odpowiednią i przy okazji rentowną konkurencję dla tak dużego molocha, jakim jest Google. Do tej pory jedynie firmie Amazon udało się otworzyć własny sklep z aplikacji, uniezależniająć się od internetowego giganta. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że ma on znacznie większe zasoby (nie tylko finansowe) niż Cyanogen.

Źródło: Android Authority

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.