Dane telefoniczne skuteczne w śledzeniu chorób zakaźnych

Opublikowano: 2015-08-31
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #sprzedaż / wyniki #problemy / awarie

news-dane_telefoniczne-choroby-raportJak pokazuje wiele badań, telefon i zawarte w nim informacje często znajdują różne zastosowania. Teraz okazuje się również, że śledzenie połączeń może być niezwykle pomocne w lokalizowaniu ognisk chorób.

Zespół naukowców z Harvard T.H. Chan School of Public Health oraz Uniwersytetu Princeton zaanalizował zapisy połączeń telefonicznych 15 milionów mieszkańców Kenii, w celu zbadania rozprzestrzeniania się takich chorób zakaźnych jak różyczka. Wykorzystując dane telefoniczne zebrane na przestrzeni dwunastu miesięcy, wliczając w to lokalizację, z których dane osoby wykonywały połączenia, badacze porównali te informacje z rejonami, gdzie odkryto ogniska infekcji. W rezultacie okazało się, że wzorce poruszania się tych ludzi w ciągu roku odpowiadały miejscom z najwyższym ryzykiem zakażenia różyczką.

Jak powiedziała Jessica Metcalf z Uniwersytetu Princeton – „Nasza analiza pokazuje, że dane telefoniczne mogą posłużyć do przechwytywania sezonowych wzorców przemieszczania się ludzi, które są istotne dla zrozumienia dziecięcych chorób zakaźnych. W szczególności, dane te mogą opisać wzorce ruchowe w obrębie kraju i na dużą skalę, co może być szczególnie pomocne w miejscowym leczeniu”.

W przyszłości, naukowcy planują sprawdzić, czy ta sama metoda jest równie efektywna w przypadku przewidywania wybuchów innych epidemii, w tym malarii oraz cholery i czy ewentualnie będzie mogła być wykorzystywana przez służby zdrowia.

Źródło: Engadget

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.