Elastyczne wyświetlacze z Polski mogą zmienić rynek elektroniki

Opublikowano: 2016-03-17
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie

news-elastyczne_wyswietlacze-1Polscy fizycy opracowali technologię, która umożliwi produkcję elastycznych wyświetlacz LCD i cienkowarstwowych ogniw słonecznych oraz ekranów dotykowych. Firma XTPL chce trafić z nowym rozwiązaniem do światowych producentów w ciągu najbliższych dwóch lat.

Projekt krajowych naukowców zakłada stworzenie nowej, przezroczystej warstwy przewodzącej prąd (TCF), która może być stosowana w elektronice, zwłaszcza przy produkcji ciekłokrystalicznych wyświetlaczy LCD, cienkowarstwowych ogniw słonecznych oraz ekranów dotykowych – „W naszym technologicznym rozwiązaniu wykorzystujemy miks naukowy pomiędzy nanotechnologią, fizyką ciała stałego, chemia, a informatyką. Pozwoli nam to wytwarzać ekstremalnie cienkie linie przewodzące prąd, to są druciki cieńsze kilkadziesiąt razy ludzkiego włosa. Umożliwi to przejście na elastyczne podłoże.” – tłumaczy Filipa Granek, dyrektor techniczny XTPL.

Jego zdaniem konsumenci konsumenci na całym świecie oczekują coraz większych wyświetlaczy, a technologia polskich naukowców będzie umożliwiała produkcję ekranów o bardzo dużych przekątnych. Nowe urządzenia przy tym mają być wydajne, energooszczędne, co powinno sprawić, że spadnie ich cena. Także wykorzystujące rozwiązania polskich fizyków ogniwa słoneczne powinny być znacznie tańsze od obecnie produkowanych.

XTPL, jak przekonuje Filip Granek, chce wejść ze swoim rozwiązaniem od razu na rynek światowy. Potencjał jest duży. Wartość globalnego rynku TCF szacowana jest na 4 miliardy dolarów i ma rosnąć rocznie o kilkanaście procent, z prognozowaną wartością przekraczającą 10 miliardów euro około 2022 roku. Na razie projekt jest jednak na etapie uzyskiwania patentu. Firma szykuje się do fazy przygotowania wdrożenia, która potrwa od półtora roku do dwóch lat.

„Jest to dobry moment na poszukiwanie i wprowadzanie rozwiązań alternatywnych dla tych, które są oparte na indzie, od którego chcemy odchodzić – uważa Filip Granek. – Oczywiście nie jesteśmy jedynymi, którzy próbują pokazywać takie rozwiązania. Konkurencja w sposób naturalny wymusza pewien rodzaj wyścigu zbrojeń i doskonalenia technologii. Jesteśmy jednak jednymi z tych, którzy w tym wyścigu mogą odegrać znaczącą rolę.”

Źródło: Newseria

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.