Elektroniczne czujniki naskórne posłużą do kontroli urządzeń mobilnych

Opublikowano: 2015-08-11
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #wideo #technologie

news-iskin-1Technologia o nazwie iSkin, na którą składa się biokompatybilna guma silikonowa i zestaw czujników, jest w stanie zamienić ludzkie ciało w dotykową powierzchnię służącą do sterowania urządzeniami mobilnymi.

Za odkryciem stoją naukowcy z Instytutu Informatyki im. Maksa Plancka i Uniwersytetu Kraju Saary, którzy swój eksperymentalny projekt oparli na technologii „elektronicznej skóry”, wywodzącej się z dziedziny robotyki, która była stosowana m.in. do opracowywania bardziej naturalnych protez, będących w stanie wyczuwać różne rodzaje dotyku, nacisku czy temperaturę.

iSkin, w przeciwieństwie do innych obecnie znanych rozwiązań, może zostać umieszczony w praktycznie każdej części ciała, z uwagi na swoją elastyczność i bezproblemowe działania nawet w momencie rozciągnięcia czy zgięcia. Obecny prototyp pozwala na odbieranie połączenia, włączenie/wyłączenie muzyki czy kontrolowanie głośności. Co ważne, naniesienie powłoki na skórę odbywa się przy użyciu kleju medycznego, dzięki czemu później można ją w łatwy i bezbolesny sposób zerwać.

Zdaniem jednego z współtwórców technologii, Martina Weigela, iSkin zapewnia nowe możliwości interakcji z różnej maści mobilnymi gadżetami, jednak w tej chwili wymaga podłączenia do komputera. Niewykluczone, że w przyszłości projekt wyewoluuje do takiego stopnia, że zastosowane zostaną mikroczipy. Weigel ma również nadzieje, że pewnego dnia możliwe będzie zasilanie iSkin przy pomocy ciała, na którym się znajduje.

Źródło: Reuters

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.