Ericsson: 16 miliardów urządzeń Internetu Rzeczy do końca 2021 roku

Opublikowano: 2016-06-01
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #wyniki / raporty

news-internet_rzeczyNajnowszy Ericsson Mobility Report przewiduje, że liczba urządzeń IoT (Internet Rzeczy) może przewyższyć liczbę telefonów komórkowych w 2018 roku, stając się największą kategorią urządzeń podłączonych do Internetu.

Do 2021 roku liczba urządzeń iOT będzie wzrastać o 23% rocznie, a za wzrost w największym stopniu odpowiadać będą komórkowe urządzenia IoT. W tym samym roku, z łącznej liczby 28 miliardów urządzeń podłączonych do Internetu, 16 miliardów będzie należało do kategorii IoT.

Liderem w zakresie wprowadzania nowych urządzeń z dziedziny Internetu Rzeczy będzie Europa Zachodnia, notując wzrost o 400% do roku 2021. Gwałtowny wzrost spowodowany jest przede wszystkim potrzebą spełnienia wymagań regulacyjnych, dotyczących między innymi inteligentnych liczników energii oraz rosnącym zapotrzebowaniem na auta podłączone do Internetu i wyposażone w system eCall, który zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej ma być instalowany w samochodach od 2018 roku.

news-ericsson-iot

Ciągle rośnie również liczba subskrypcji smartfonów. Według przewidywań, w trzecim kwartale 2016 roku przewyższy liczbę subskrypcji tradycyjnych telefonów komórkowych. Do 2021 roku, ta liczba ma się zwiększyć z 3.4 miliarda do 6.3 miliarda. Jak wynika z raportu, obecna liczba subskrybentów mobilnych (unikalnych użytkowników) wynosi 5 miliardów.

W 2016 roku osiągnięty zostanie milowy krok w szybkości Internetu mobilnego. Sieci LTE będą zdolne do przesyłania danych z prędkością 1 Gbps. Pojawienie się urządzeń umożliwiających korzystanie z takich prędkości spodziewane jest na drugą połowę 2016 roku, początkowo w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej i Chinach, a w nieco dalszej perspektywie na pozostałych rynkach.

Telefony

Raport Ericsson przedstawia również zmianę nawyków związanych z oglądaniem wideo. Ilość danych komórkowych wykorzystywanych do oglądania wideo na smartfonach wzrosła o 127% w ciągu zaledwie 15 miesięcy (2014-15). W ciągu ostatnich czterech lat ilość czasu spędzanego przez nastolatków na oglądaniu telewizji/materiałów wideo na ekranie telewizora zmniejszyła się o 50%, a o 85% wzrósł czas ich oglądania na smartfonie.

Źródło: Ericsson

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.