Fatalna sprzedaż smartfonów Lumia

Opublikowano: 2016-01-29
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #pozostali #sprzedaż / wyniki

news-microsoft-lumia950xl-1Microsoft opublikował najnowszy raport finansowy za IV kwartał 2015 roku. Po raz kolejny odnotowany został spadek sprzedaży Lumii, których w okresie od października do grudnia rozeszło się zaledwie 4.5 miliona egzemplarzy.

Za ostatni kwartał zeszłego roku (drugi kwartał fiskalny 2016), Microsoft uzyskał 6.3 miliarda dolarów zysku przy 25.7 miliarda dolarów przychodu. Pozytywnie wybiła się sprzedaż produktów Surface, która wzrosła o 29% do 1.35 miliarda dolarów, co zdaniem firmy z Redmond należy przypisać dość dużemu zainteresowaniu laptopem Surface Book i tabletem Surface Pro 4. Stagnacja na rynku PC doprowadziła natomiast do 6-procentowego spadku przychodów ze sprzedaży licencji Windowsa.

Zdecydowanie najgorzej radziła sobie sekcja Windows Phone. Dochód ze sprzedaży smatfonów zmalał w czwartym kwartale o 49% w porównaniu do analogicznego okresu 2014 roku, a konsumenci zakupili jedynie 4.5 miliona sztuk Lumii (10.5 miliona rok wcześniej). Biorąc pod uwagę, że w okresie październik-grudzień na rynek trafiło około 400 milionów telefonów, udziały Microsoftu wynosiły nieco ponad 1%.

Liczby mówią same za siebie. Wszyscy liczyli na poprawę sytuacji i powolne odbicie się od dna, a tymczasem Lumie sprzedają się z każdym kwartałem coraz gorzej. Lekiem na całe zło nie okazała się nawet premiera długo wyczekiwanych Lumii 950 i 950 XL, co niestety nie rokuje dobrze na przyszłość. Opóźnienia premiery mobilnej wersji Windows 10 również nie pomagają i zmuszają do zastanowienia: Jaka jest przyszłość Windows Phone i czy Microsoft ma długofalowy plan na osiągnięcie sukcesu w branży mobilnej?

Źródło: Pocket-lint

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.