Federalna Komisja Łączności zainteresowana opóźnieniami w aktualizacji smartfonów z Androidem

Opublikowano: 2016-05-10
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #oprogramowanie #systemy operacyjne #sprzęt / podzespoły #problemy / awarie

news-fcc-1Użytkownicy smartfonów Nexus mogą co miesiąc cieszyć się nową aktualizacją zabezpieczeń. Nie wszyscy producenci są jednak równie konsekwentni w dostarczaniu regularnych łatek usuwających potencjalne zagrożenia i luki w systemie. Sprawa ta zainteresowała dwie amerykańskie agencje rządowe.

Większość producentów smartfonów z Androidem, w odróżnieniu od Google, spóźnia się z wydawaniem aktualizacji oprogramowania. Nie jest to nawet różnica kilku dni, a zwykle tygodni, czy nawet miesięcy, w trakcie których trwają ich przygotowania, testy i certyfikacja. Po drodze może się okazać, że Google jest już o dwie aktualizacje do przodu, podczas gdy reszta nadal szykuje wyczekiwaną poprawkę – co gorsza już przestarzałą i nie rozwiązującą aktualnych problemów. W niektórych przypadkach bywa również tak, że użytkownicy danych modeli wcale nie otrzymują nowej kompilacji systemu.

news-android-bezpieczenstwo

Federalna Komisja Handlu (FTC) oraz Federalna Komisja Łączności (FCC) wystosowały zapytanie do ośmiu producent urządzeń mobilnych, z prośbą o wyjaśnienie zasad jakimi kierują się przy sprawdzaniu i publikowaniu aktualizacji zabezpieczeń dla smartfonów, tabletów i innych sprzętów. Podobne pismo otrzymali również operatorzy telekomunikacyjni, a wśród nich ponoć AT&T, T-Mobile oraz Sprint.

FTC i FCC jako powód zainteresowania tą sprawą podały między innymi zagrożenie w postaci „Stagefright” – luki w systemowych zabezpieczeniach, która w ubiegłym roku naraziła na utratę danych prawie miliard użytkowników smartfonów z Androidem. Póki co nie wiadomo jednak, w jaki sposób agencje zamierzają rozwiązać sytuację.

Źródło: Phandroid

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.