Gartner: 349 milionów smartfonów sprzedanych w I kwartale 2016 roku

Opublikowano: 2016-05-25
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Apple #Samsung #pozostali #systemy operacyjne #sprzedaż / wyniki

news-smartfony-sprzedazFirma analityczna Gartner opublikowała raport dotyczący sprzedaży smartfonów oraz udziałów poszczególnych producentów w I kwartale bieżącego roku.

Na całym świecie w pierwszych trzech miesiącach 2016 roku sprzedano 349 milionów smartfonów – o 3.9% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Urządzenia te stanowiły 78% całkowitej sprzedaży telefonów komórkowych. Przyczyn wzrostu upatruje się w dużym popycie na niskobudżetowe słuchawki na rozwijających się rynkach oraz tanich smartfonach z LTE.

Na mobilnym rynku w I kwartale dominowały firmy Samsung, Apple i Huawei. Pierwszy z producentów sprzedał ponad 81 milionów smartfonów, co dało mu udział w rynku na poziomie 23.2%. Pozostała dwójka mogła się pochwalić wynikami na poziomie odpowiednio 51.7 i 28.9 miliona sprzedanych urządzeń. Największy wzrost (145%) odnotował Oppo, który sprzedając około 16 milionów smartfonów wskoczył na czwartą pozycję w zestawieniu. Za jego plecami znalazł się inny chiński producent – Xiaomi. Pozostałe firmy sprzedały ogółem 156.4 miliona telefonów.

news-gartner-smartfony-1q2016

W kategorii systemów operacyjnych niekwestionowanym liderem pozostaje Android z udziałem na poziomie 84.1%. W I kwartale 2016 roku do sprzedaży trafiło 293.8 miliona smartfonów z zielonym robocikiem. iOS, co nie jest zaskoczeniem, zgarnął drugie miejsce (14.8%). Kolejny był Windows Phone, który zaliczył spadek udziałów w rynku z 2.5% do 0.7% – jest to efekt sprzedaży zaledwie 2.4 miliona Lumii w okresie styczeń-marzec. Jeszcze mniejszą popularnością cieszyła się platforma BlackBerry OS (0.2%).

news-gartner-os-1q2016

Źródło: Gartner

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.