Godless - nowe zagrożenie dla urządzeń z Androidem

Opublikowano: 2016-06-23
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #gry / aplikacje #systemy operacyjne #problemy / awarie

news-mobile-malwareSpecjaliści z Trend Micro odkryli nowy rodzaj złośliwego oprogramowania o nazwie „Godless”, którego celem są urządzenia pracujące na systemie Android w wersjach 5.1 lub starszych.

Wirus stanowi zagrożenie dla niemal 90% smartfonów i tabletów z Androidem, a do tej pory zaatakowanych zostało ponad 850 tysięcy urządzeń na całym świecie. Głównym obszarem działania malware jest Google Play. W sklepie znaleziono aplikacje, które zostały zainfekowane – wśród nich m.in. aplikacje użytkowe i kopie popularnych gier. Dla przykładu, jeden ze szkodliwych programów nosił nazwę „Summer Flashlight”.

Niestety, choć część z nich została już usunięta z Play Store, niektóre nadal czekają na nieświadomych użytkowników. Jest też spora grupa aplikacji, które podszywają się pod ich oryginalne odpowiedniki. Choć nie są dostępne w sklepie Google, mają identyczny certyfikat dewelopera, co sprawia, że istnieje potencjalne ryzyko zainfekowania urządzenia przy aktualizacji, bez wiedzy użytkownika.

Godless wykorzystuje platformę programistyczną (framework) zwaną „android-rooting-tools”. Dzięki niej i lukom w systemie potrafi uzyskać dostęp do urządzenia na poziomie administracyjnym i niepostrzeżenie instalować niechciane aplikacje, wyświetlać szkodliwe reklamy, czy też zbierać dane o użytkowniku.

Źródło: Phonearena, własne

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.