Google: Dane w Androidzie domyślnie szyfrowane

Opublikowano: 2014-09-19
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #oprogramowanie #technologie #gry / aplikacje #systemy operacyjne

news-android-safety-1
Google zapowiedział, że następna wersja systemu Android będzie szyfrować dane w telefonie bez udziału użytkownika.

W rozmowie z serwisem The Washington Post przedstawiciel Google zapowiedział, że koncern planuje wprowadzenie domyślnego szyfrowania danych w nadchodzących systemach operacyjnych Android. Szyfrowanie zostanie automatycznie uruchomione jako część procesu aktywacji oprogramowania, a nie jako opcja, którą użytkownik może włączyć w późniejszym okresie używania smartfona.

Wspomniany mechanizm zabezpieczający dane przed dostępem ze strony niepowołanych osób będzie dostępny w najbliższej nadchodzącej wersji Androida noszącej nazwę Android L.

Na szyfrowanie danych użytkownika w smartfonach zdecydował się już koncern Apple wraz z wprowadzeniem na rynek nowego systemu operacyjnego iOS 8.

Pomysł Google’a z domyślnym szyfrowaniem danych jest na pewno godny uwagi. Może ustrzec wielu użytkowników przed utratą wrażliwych informacji na ich temat, czy też prywatności. To też spora przeszkoda na przykład dla służb specjalnych, którym trudniej będzie inwigilować użytkowników smartfonów z Androidem, a w wielu krajach może to być dla klientów istotny argument przy wyborze konkretnego telefonu i systemu operacyjnego. Oczywiście o tym, jak w praktyce będzie spisywał się system szyfrowania rynek przekona się dopiero po wprowadzeniu przez Google’a Androida z literą L.

Źródło: The Washington Post

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.