Google i Microsoft zakopują topór wojenny. Koniec kilkuletniego sporu patentowego

Opublikowano: 2015-10-02
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #pozostali #sprzedaż / wyniki #problemy / awarie

news-microsoft-google-patenty-1Microsoft i Google zgodzili się na zakończenie trwającego od pięciu lat sporu, w wyniku którego do sądu wniesionych zostało około 20 pozwów patentowych związanych m.in. ze smartfonami i technologią Wi-Fi.

Obaj giganci ogłosili, że doszli do porozumienia i kończą wszelkie toczone przeciw sobie sprawy, które dotyczyły opłat licencyjnych za korzystanie z określonych patentów. Firmy nie ujawniły szczegółów ugody, dodając, że zgodziły się na współpracę, na której w przyszłości najwięcej zyskają konsumenci.

Batalie sądowe pomiędzy Google a Microsoftem miały swój początek już w 2010 roku, kiedy to firma z Redmond pozwała Motorolę Mobility – rok później nabytą przez Google – o pogwałcenie niektórych patentów wykorzystywanych w jej smartfonach z Androidem. W odpowiedzi, Motorola wystosowała własne roszczenia argumentując, że doszło do naruszenia kilkunastu jej patentów, które znalazły się w oprogramowaniu Microsoftu, Windows Mobile oraz konsolach Xbox, żądając przy tym 4 miliardów dolarów rocznie z tytułu należności licencyjnych. W 2013 roku amerykański sąd orzekł, że Microsoft będzie musiał płacić zaledwie ułamek tej sumy – 1.8 miliona dolarów. Rok później Google sprzedało Motorolę Lenovo, jednak zachowując część jej patentów, nadal toczyło walkę w sądzie.

Źródło: CNET

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.