Google nakłada nowe kary na strony z nielegalną zawartością

Opublikowano: 2014-10-20
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #gry / aplikacje #problemy / awarie

news-android-pirate-1Działania firmy przybierają na sile, ale czy to wystarczy w walce z pirackimi treściami, a Internet w niedalekiej przyszłości stanie się źródłem tylko legalnej zawartości?

W swoich antypirackich staraniach Google podjęło nowe, być może bardziej skuteczne kroki. Ku uciesze właścicieli praw autorskich, firma ogłosiła kontynuację projektu, mającego na celu ukaranie stron internetowych trzymających na swoich serwerach, a jednocześnie udostępniających „piracką” zawartość. Nowa metoda miałaby polegać między innymi na obniżaniu wartości takich stron i ich słabszym pozycjonowaniu w wyszukiwarce.

W specjalnie opublikowanym raporcie (będącym rozwinięciem idei zawartej w zeszłorocznym protokole) amerykański gigant opisuje m.in.: działanie algorytmu, który ma bardziej polegać na powtarzalnych „wnioskach o usunięcie” wysyłanych przez właścicieli praw. W efekcie, pogarszane będzie pozycjonowanie danej strony w wyszukiwarce.

Firma zaznaczyła również swoje zaangażowanie w eliminowaniu nielegalnie działających witryn internetowych poprzez odcinanie ich od źródła pieniędzy. W tym przypadku chodzi o program partnerski AdSense, wyświetlający na stronach WWW reklamy wideo, bannery i reklamy tekstowe w zamian za korzyści finansowe. Wspomniano także o ogólnej filozofii zastępowania bezprawnych treści ich legalnymi odpowiednikami.
news-android-pirate-2

Ponadto, Google ujawnił szereg informacji mających za zadanie nakreślić aktywną postawę w kwestii ochrony właścicieli praw autorskich. Poza wspomnianym zabieraniem źródła dochodów (dotyczy obecnie około 73 tysięcy stron internetowych), Google zapewnia też:
– usunięcie 222 milionów witryn z wyników wyszukiwania w odpowiedzi na roszczenia prawne
– średni czas realizacji (tj. usuwania zabronionej zawartości) na poziomie zaledwie 6 godzin, pomimo otrzymywania milionów wniosków dziennie.

Jest też oczywiście druga strona medalu – nadużycie owych praw, jako narzędzia do cenzurowania Internetu. O tym również traktuje raport korporacji, jako przykład podając pewne studio, które próbowało skorzystać z roszczeń praw autorskich, celem usunięcia recenzji filmu w gazecie.

Nie mogło również zabraknąć kilku słów odnoszących się do Youtube’a, który stał się głównym źródłem dochodu zarówno dla twórców, jak i samego Google. Firma bardzo szybko buduje studia telewizyjne dla najsłynniejszej platformy wideo, jak również usprawnia system identyfikacji treści (ContentID), który obecnie obejmuje ponad 50 tysięcy partnerów i 300 milionów filmów.

Choć wszystko wskazuje na to, że bezprawna zawartość nie zniknie z dnia na dzień z Internetu, cieszy fakt aktywnej postawy i rozwijanie się na polu antypirackim przez Google. W morzu nielegalnych treści nadal grasuje niejeden statek pod piracką banderą. W końcu każda branża ma swoją szarą strefę, ale miło widzieć, że ktoś (w tym przypadku gracz dużego kalibru) podejmuje takie starania. Bo jak nie Google, to kto?

Źródło: Gigaom

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.