Google oskarżone o manipulowanie wynikami wyszukiwania. Szykuje się ogromna kara dla giganta

Opublikowano: 2015-09-01
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #pozostali #problemy / awarie

news-google-wyniki_wyszukiwaniaCompetition Commission of India (CCI) podjęła śledztwo w sprawie nieuczciwych praktyk Google, które wykorzystując swoją pozycję na rynku, manipuluje wynikami wyszukiwania, faworyzując własne produkty i usługi. Indyjski urząd zamierza dowieść prawdy, co w efekcie może przełożyć się na gigantyczną karę dla firmy z Mountain View.

Po tym, jak CCI otrzymało skargi od przedstawicieli serwisu Bharat Matrimony oraz organizacji non-profit Consumer Unity and Trust Society, którzy donieśli, że zostali oszukani w wynikach wyszukiwania, wniesiony został akt oskarżenia przeciwko Google. Zarzuty potwierdza również 30 innych firm, w tym Facebook, Flipkart, MakeMyTrip i Nokia.

W swoim oskarżeniu, CCI zarzuca Google faworyzowanie, a co za tym idzie większe uwidacznianie swoich produktów i treści, nawet pomimo tego, że inne serwisy mają wyższe współczynniki trafień. Indyjski urząd oświadczył też, że linki sponsorowane pokazywane w wynikach wyszukiwania są przede wszystkim zależne od kwoty pieniędzy, jakie dana firma zapłaci Google w ramach reklamy. Potwierdził to Flipkart, który zauważył, że przeznaczone przez niego fundusze mają bezpośrednie przełożenie na pozycję w wyszukiwarce.

Google ma czas do 10 września na ustosunkowanie się do zarzutów i zaprezentowanie swojego stanowiska w tej sprawie. Jeśli firma okaże się winna, kara może wynieść równowartość 10% jej rocznych przychodów, czyli około 1.4 miliarda dolarów. Podobne śledztwo prowadzone jest również przez Komisję Europejską. W zeszłym tygodniu Google odrzucił jednak oskarżenia dotyczące nadużywania swojej pozycji rynkowej. Ostateczna decyzja ma zapaść pod koniec tego roku.

Źródło: The Next Web

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.