Google ułatwi wyszukiwanie przyjaznych rodzinie aplikacji w Play Store

Opublikowano: 2015-04-15
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #pozostali #gry / aplikacje

news-google-play-kidsGoogle uruchomił program zwany „Designed for Families”, dzięki któremu rodzice w łatwy sposób będą mogli znaleźć i pobrać odpowiednie dla swoich pociech aplikacje.

Istnieje grupa deweloperów, która tworzy programy skierowane głównie do dzieci. Część z tej zawartości jest bardzo popularna, przez co łatwa do znalezienia i widoczna dla użytkowników. Jest jednak cała masa aplikacji, które giną w czeluściach Google Play, a które, gdyby nie ich słabe pozycjonowanie, mogłyby dotrzeć do najmłodszych. Drugą kwestią jest to, że niektóre aplikacje mogą na pierwszy rzut oka wydawać się odpowiednie dla dzieci w wieku kilku lat, ale później okazuje się, że zawierają pewne niestosowne materiały. Rodzice mogą nie zdawać sobie z tego sprawy.

Google postanowił jednak wyjść naprzeciw i przygotował program „Designed for Families”. Dzięki niemu twórcy będą mieli możliwość oznaczenia swoich produktów, np. jako przeznaczone dla dzieci w wieku powyżej 10 lat lub dla wszystkich. Udział w programie nie jest obowiązkowy (przynajmniej na razie), więc wszystko leży w gestii deweloperów. Jeśli zechcą, ich aplikacje przejdą przez specjalny proces weryfikacji i nadania odpowiedniej certyfikacji (według systemu oceniania ESRB). Oczywiście, dany program musi też spełnić normy zawarte w ustawie COPPA (Children’s Online Privacy Protection Art.), której celem jest m.in. ochrona prywatności dzieci poniżej trzynastego roku życia.

W następstwie, aplikacje otrzymają etykiety, które sprawią, że będą one łatwiejsze do wyszukania przez użytkowników poszukujących produkt z danej kategorii. Rodzice zaś będą bardziej świadomi tego, które treści są adekwatne dla ich dzieci. Tym samym jest to kolejna po YouTube Kids inicjatywa, która w zamyśle ma pomóc w lepszym dobieraniu zawartości. Czas pokaże, czy zda ona egzamin.

Źródło: The Next Web

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.