Google zapłaci za nieostrożność użytkowników aplikacji i gier

Opublikowano: 2014-09-12
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie #gry / aplikacje #problemy / awarie

news-android-sadboy-1Koncern Google musi zapłacić 19 milionów dolarów za płatności wewnątrz aplikacji dostępnych w sklepie Google Play.

Amerykańska Federalna Komisja Handlu doszła do ugody z koncernem Google, na podstawie której gigant z Mountain View musi zapłacić 19 milionów odszkodowania.

Pieniądze mają trafić do rodziców tych dzieci, które bawiąc się grami ściągniętymi ze sklepu Google Play dokonywały płatności wewnątrz tych aplikacji. Komisja Handlu orzekła, że we wspomnianych programach zabrakło odpowiednio zabezpieczonego systemu autoryzowania transakcji, co w rezultacie prowadziło do wydawania przez dzieci czasem sporych pieniędzy rodziców bez zgody tych ostatnich.

Trzeba dodać, że oprócz Google z tych samych powodów na celowniku Komisji znaleźli się też dwaj inni giganci internetowej i komputerowej branży – Apple i Amazon. Pierwsza z tych firm także poszła na ugodę i zgodziła się wypłacić odszkodowanie w wysokości 30 milionów dolarów. Tymczasem Amazon twardo stoi na stanowisku, że nie ponosi winy za zakupy dokonywane przez jego użytkowników i zamierza dowodzić swoich racji przed amerykańskimi sądami. Amazon utrzymuje, że nie może odpowiadać finansowo za błędy popełnione przez twórców programów, a także przez samych użytkowników wydających lekkomyślnie pieniądze w sieci.

Ponadto, Komisja Handlu wyciąga konsekwencje od twórców narzędzi, a nie podmiotów, które je wykorzystują (czyli producentów aplikacji i gier). Z tego względu sprawa ta wzbudza spore kontrowersje, a nałożenie kary jest bardzo dyskusyjne. Skoro tak, to powinno się karać producentów broni za dokonane nimi morderstwa, a nie samych morderców.

Źródło: Business Insider

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.