Handel zarejestrowanymi kartami SIM stał się faktem

Opublikowano: 2016-08-08
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #wyniki / raporty

news-sim-handelDziennik Gazeta Prawna donosi, że wprowadzony z ustawą antyterrorystyczną obowiązek rejestracji kart prepaid prowadzi do powstania czarnego rynku zarejestrowanych kart telefonicznych.

Obowiązująca od 2 lipca ustawa o działaniach antyterrorystycznych zmieniła prawo telekomunikacyjne, nakładając na użytkownikach kart przedpłaconych ich rejestrację i potwierdzenie swoich danych u operatorów. Proces potrwa do 1 lutego 2017 roku, a wszystkie niezarejestrowane do tego czasu karty zostaną wyłączone.

Nowe przepisy nie wprowadzają jednak żadnego ograniczenia liczby kart, które można zarejestrować na jedną osobę. Jedynie Orange wprowadził limity – maksymalnie 10 numerów na jedną osobę i 100 numerów na firmę (klient biznesowy może jednak po uprzedniej weryfikacji zarejestrować większą liczbę kart). Nie ma też zakazu handlu zarejestrowanymi kartami, co skrzętnie wykorzystują niektórzy sprzedawcy.

W Internecie pierwsze oferty sprzedaży pojawiły się kilka dni po wejściu w życiu obowiązku rejestracji i z dnia na dzień ich przybywa. Reklama jednego sprzedawcy zarejestrowanych prepaidów Play z Wrocławia głosi – „Jeśli z jakichś powodów nie możesz zarejestrować karty – przez wścibskiego partnera, komornika lub z braku dowodu osobistego – to ogłoszenie jest dla ciebie”. Co więcej, sprzedaje je za 50 zł, a więc z dziesięciokrotnym przebiciem. Takich ofert jest więcej i to z różnych części Polski.

Pociągnięcie sprzedającego kartę do odpowiedzialności prawnej może być jednak trudne. Udostępniając karty SIM nie wie, czy motywacją nabywców jest ich bezprawne wykorzystanie i popełnienie konkretnego przestępstwa. Niemniej, sprzedawca musi się liczyć z różnymi nieprzyjemnościami, np. przesłuchaniem. W przypadku zgubienia lub kradzieży karty, warto dla własnego dobra ją wyrejestrować.

„Być może czeka nas kolejna zmiana przepisów, która będzie narzucała limity rejestrowanych kart. I wtedy się do niej dostosujemy” – stwierdza rzecznik Play Marcin Gruszka.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.