HTC jest bezwartościowe - twierdzą inwestorzy. Firma znajduje się w bardzo trudnej sytuacji finansowej

Opublikowano: 2015-08-11
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #HTC #sprzedaż / wyniki #problemy / awarie

news-htc-problemy-1W świetle ostatnich wyników finansowych i 60-procentowego spadku akcji HTC znajduje się, zdaniem części inwestorów, w sytuacji bez wyjścia. Kapitalizacja rynkowa spółki jest obecnie na poziomie znacznie niższym niż jej ogólny majątek.

Wczorajszy dzień firma zakończyła na Tajwańskiej Giełdzie Papierów Wartościowych z wynikiem 1.82 dolara za akcję, co przełożyło się na kapitalizację w wysokości 1.34 miliarda dolarów. Jest to suma, jaką należałoby zapłacić, aby przejąć wszelkie udziały HTC, czyli ogólna wartość spółki. Oznacza to, że od początku 2015 roku spadła ona o niemal 60%. Warto wspomnieć, że w najlepszym momencie, w kwietniu 2011 roku HTC było warte 34 miliardy dolarów. W tym samym okresie producent odpowiadał również za 80% rynku Windows Phone i dominował w sprzedaży smartfonów z Androidem.

Obecna sytuacja, do której przyczyniły się m.in. malejąca sprzedaż (szczególnie flagowych modeli) oraz bardzo duża konkurencja ze strony Samsunga, LG, Apple czy wielu mniejszych, ale walczących za pomocą tanich urządzeń producentów, skłoniła inwestorów do uznania HTC jako bezwartościowy podmiot.

Bilans tajwańskiego koncernu na koniec czerwca bieżącego roku wyniósł 4.9 miliarda dolarów (wszystkie aktywa), wliczając w to 1.5 miliarda dolarów środków pieniężnych. Nawet jeśli odpisze się z tego 2.6 miliarda dolarów zobowiązań dłużnych HTC, inwestorzy nadal wyceniają przedsiębiorstwo z kapitałem własnym 2.3 miliarda dolarów, na blisko miliard mniej. Osoby obracające akcjami HTC nie mają zatem wiary w poprawę aktualnej sytuacji i nie pokładają nadziei w to, że firma w późniejszym czasie zacznie być rentowna, czy to w formie wyjścia na plus, czy też poprzez przejęcie przez większą korporację.

Wydawać by się mogło, że HTC dojdzie do siebie, gdy w I kwartale tego roku zanotował ponad 11 milionów dolarów zysku – niezbyt dużo, ale lepsze to niż ciągłe straty we wcześniejszych kwartałach. Niestety kolejne miesiące szybko to zweryfikowały, a spółka odniosła 256 milionów dolarów straty netto. W związku z tym, przyszłość firmy stoi pod dużym znakiem zapytania.

Źródło: Android Central

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.