IDC: Apple na szczycie chińskiego rynku smartfonów

Opublikowano: 2015-05-11
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Apple #Samsung #pozostali #sprzedaż / wyniki

news-apple-iphone-chinyChiny po raz pierwszy od 6 lat zanotowały kwartalny spadek sprzedaży smartfonów, nadal pozostając jednak największym rynkiem mobilnym na świecie. Apple wskoczył natomiast na pierwsze miejsce, notując ponad 60-procentowy wzrost w skali roku.

Z danych wynika, że w I kwartale 2015 roku w Chinach sprzedało się 98.8 miliona smartfonów – 4% mniej niż rok wcześniej i 8% mniej względem poprzedniego kwartału. Głównym tego powodem jest, jak określa IDC, nasycenie na rynku. Chociaż Chiny często postrzegane są jako wschodzący rynek, w rzeczywistości większość sprzedawanych tam telefonów to smartfony, podobnie jak w USA, Wielkiej Brytanii czy Japonii. W rezultacie producenci muszą zmierzyć się nie tylko z konkurencją, ale także poszukać swojej niszy, przekonując konsumentów do tego, żeby zamienili swoje dotychczasowe smartfony na nowsze. Chińczycy z kolei nie są już tak skłonni do zmiany swoich obecnych słuchawek.

Mimo to, Chiny pozostają największym rynkiem smartfonów na świecie. Jak można się było spodziewać, liderem pod względem sprzedaży okazał się Apple z 14.7% udziału, tuż przed Xiaomi (13.7%) i Huawei (11.4%). Piątkę czołowych producentów zamknęły Samsung (9.7%) i Lenovo/Motorola (8.3%). Analitycy zauważyli jednak, że wszystko zmienia się jak w kalejdoskopie i w kolejnym zestawieniu może dojść do sporych roszad. Jako przykład podano raport IDC z IV kwartału 2014 roku, kiedy to Xiaomi było na pierwszym miejscu, strącając Samsunga z fotelu lidera. Zaledwie 3 miesiące później Samsung spada na piąte miejsce, a Apple wdrapuje się na szczyt. Pokazuje to, że Chińczycy nie przywiązują się zbytnio do konkretnej marki.

news-chiny-1q2015-smartfonyNiezmienne pozostaje jednak zainteresowanie iPhone’ami 6 i 6 Plus, cieszące się dużą popularnością w wolnej sprzedaży i u lokalnych operatorów komórkowych. Pozostaje pytanie – jak długo potrwa ten trend, szczególnie w obliczu nieuchronnej premiery ich następców pod koniec roku? Szczególnie interesująco zapowiada się następny kwartalny raport, który powinien dać też odpowiedź na to, czy nowe Samsungi Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge okażą się sukcesem w Chinach i jak poradzą sobie w starciu m.in. z niedawno debiutującym Xiaomi Mi Note Pro.

Źródło: IDC

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.