IDC: Konsumenci nasyceni smartfonami. Pierwszy w historii tak słaby wzrost sprzedaży

Opublikowano: 2015-12-07
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Apple #pozostali #systemy operacyjne #sprzęt / podzespoły #sprzedaż / wyniki

news-idc-rynek_smartfonow-2015-wynikiZ prognoz International Data Corporation wynika, że w bieżącym roku wzrost sprzedaży smartfonów sięgnie zaledwie 9.8%, co jest najsłabszym wynikiem w historii. W ujęciu całorocznym, do konsumentów trafi około 1.43 miliarda urządzeń.

Przyczyn takiej sytuacji IDC doszukuje się w spadku sprzedaży smartfonów na rynkach Azji i Pacyfiku (za wyjątkiem Japonii), Ameryki Łacińskiej oraz Europy Zachodniej. Firma wspomina też o gospodarczym spowolnieniu w Chinach – największym na świecie rynku mobilnym. Coraz mniej osób decyduje się na zakup nowego modelu telefonu, a fascynacja nimi zaczyna powoli przemijać. Kluczem do sukcesu ma być natomiast dostarczanie urządzeń z niskiej półki, w cenie do 100 dolarów, które cieszą się dużą popularnością i nie są tak obciążające dla budżetu przeciętnego konsumenta. Niemniej, na następne lata przewidywane są dalsze spadki i średnie tempo wzrostu ma się utrzymywać na poziomie nieco ponad 7%, z czego w samym 2019 roku tylko 4.7%. Jedynymi rynkami, na których popyt na smartfony pozostaje wysoki i nic nie powinno się w tej kwestii zmienić przez najbliższy czas, są Afryka i Bliski Wschód – w ich przypadku spodziewany roczny wzrost ma wynieść około 50%.

news-idc-rynek_smartfonow-2015Przez kolejne lata na pozycji lidera utrzyma się Android, który na koniec 2015 roku ma stanowić 81.2% udziału w rynku, z ponad 1.1 miliarda sprzedanych smartfonów. Na drugim miejscu pozostanie iOS z 15.8% udziału, równającemu się 226 milionów iPhone’ów. Ostatnie miejsce na podium należeć będzie do Windows Phone, choć wyniki nie są optymistyczne – zaledwie 31.3 miliona smartfonów sprzedanych w bieżącym roku opartych jest na systemie Microsoftu, co przekłada się na marginalne 2.2% udziału.

Źródło: GSMArena

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.