Ikony Emoji zaoferują szerszy wybór kolorów skóry

Opublikowano: 2014-11-05
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Apple #gry / aplikacje #problemy / awarie

news-emoji-unicodeJęzyk obrazkowy staje się coraz bardziej powszechną formą rozmowy i przekazywania swoich emocji. Co jednak, gdy dostępny kolor skóry w popularnej “emotce” ogranicza się jedynie do jasnego odcieniu? Unicode i Apple nareszcie znaleźli rozwiązanie.

Istnieje około 59 różnych ikon Emoji związanych z żywnością, lecz w niektórych kategoriach smartfonowego języka obrazkowego brakuje takiej różnorodności. Szczególnie mowa tutaj o zróżnicowaniu rasowym. Aby rozwiązać problem i położyć kres wszelkiej krytyce (użytkownicy złożyli nawet specjalną petycję w tej sprawie) firma Unicode wraz z Apple ogłosili, że w czerwcu 2015 roku zostanie wprowadzony szerszy zakres kolorów skóry.

Unicode zamierza zaoferować możliwość wybrania jednego z sześciu odcieni według tzw. skali Fitzpatricka, czyli klasyfikacji opartej m.in. na obserwacji reakcji skórnych po pierwszej w danym roku ekspozycji na światło słoneczne. Początkowe wersje kolorystyczne, poczynając od jasnoróżowego aż do ciemnego brązu mogą się zmienić wraz z premierą systemu kodowania Unicode w wersji 8.0.

Konsorcjum Unicode, w skład którego wchodzą ważne firmy komputerowe, producenci oprogramowania czy chociażby instytuty naukowe, zajmuje się rozwijaniem, utrzymywaniem oraz promowaniem komputerowych znaków tekstowych i obrazkowych. Jest to równocześnie organizacja non-profit (nie kierująca się osiągnięciem zysku).

Zgodnie z raportem firmy: „Ludzie na całym świecie chcą żeby Emoji bardziej odwzorowywało różnorodność ludzi, szczególnie pod względem koloru skóry. Emotikony te z założenia miały mieć charakter ogólny, ale okazuje się, że częściej mają one jasny kolor skóry zamiast bardziej ogólnego (nieludzkiego) wyglądu, jak np. zwykła sylwetka postaci lub twarz w kolorze pomarańczowym”.

Jest to z pewnością dobre posunięcie ze strony Apple i Unicode. Język Emoji potrzebuje większych zmian w tej materii. Szkoda jedynie, że następuje to dopiero teraz, gdy w Internecie pojawiło się mnóstwo głosów niezadowolenia i próśb o nie szerzenie stereotypów rasowych. Mimo wszystko – lepiej późno niż wcale.

Źródło: Time

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.