Inteligentny zegarek LG z webOS to jeden z najciekawszych produktów targów

Opublikowano: 2015-01-08
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #LG #systemy operacyjne #sprzęt / podzespoły

news-lg-audi-smartwatch-główneZegarek będący efektem współpracy LG i Audi stał się najbardziej pożądaną elektroniką noszoną targów CES. Chociaż niemiecki producent samochodów stwierdził, że jest to zaledwie prototyp, już teraz prezentuje się on zjawiskowo.

Co ciekawe, smartwatch nie będzie działał pod kontrolą popularnego systemu Android Wear, tak jak większość podejrzewała na początku. Okazuje się, że pracą urządzenia będzie sterować webOS, będący własnością LG.

WebOS jest systemem zaprojektowanym przez firmę Palm. Po raz pierwszy webOS pojawił się w smartfonie Palm Pre z 2009 roku. W 2012 roku system ten został wydany przez HP (które w tamtym okresie przejęło wspomnianą wyżej firmę) jako open source (wolne oprogramowanie). Rok później LG zakupiło dział Hewlett-Packard odpowiedzialny za webOS, przejmując tym samym wszystkie patenty, kod źródłowy, a także biorąc pod swoje skrzydła pracowników tego segmentu.

news-lg-audi-smartwatchWciskając środkowy przycisk otwiera się lista aplikacji, z ikonami stylizowanymi na te znane ze smartfonowego interfejsu LG. Jest dialer, program do wysyłania wiadomości, odtwarzacz muzyki, kalendarz, można przeglądać e-maile. Jest również aplikacji „LG Health W”, której zadaniem będzie monitorowanie aktywności fizycznej użytkownika itd. Reszta aplikacji ze stajni LG zawartych w zegarku to między innymi: Voice Memo, Q Voice, funkcja Remote Shutter czy Find My Phone. Nie zabrakło także wbudowanych aplikacji od jednego z koreańskich operatorów telekomunikacyjnych.

news-lg-audi-smartwatch-4Obecność w ustawieniach urządzenia opcji odpowiedzialnej za dźwięk sugeruje, że smartwatch może mieć głośnik, w przeciwieństwie do obecnych zegarków na Android Wear.

Oprócz tego jest też kilka aplikacji od Audi, które pozwalają kontrolować niektóre elementy pojazdu, umożliwiając m.in. otworzenie samochodu poprzez moduł NFC. Patrząc na to, co prezentuje prototyp widać, że LG zamierza zaimplementować dużo aplikacji i opcji, które sprawią, że ich zegarek z webOS będzie bardziej samodzielny i będzie mógł funkcjonować jako niezależne urządzenie komórkowe. Tak czy inaczej ze smartfonem także będzie można się połączyć.

news-lg-audi-smartwatch-7

Przycisk umieszczony najwyżej urządzenia pozwala uzyskać dostęp do różnych opcji (w formie kołowej), pokazując także siłę sygnału komórkowego, ile procent baterii pozostało oraz inne detale. Wszystko to zgrabnie i przejrzyście przedstawione na samym środku ekranu.

news-lg-audi-smartwatch-11 (2)Smartwatch jest naprawdę pięknie wykonany. Obudowa została wykonana ze stali nierdzewnej, a ekran ze szkła szafirowego. Urządzenie jest dodatkowo wodoodporne.

Nazwa zegarka pozostaje zagadką. Prototyp, który znalazł się w rękach uczestników targów CES 2015 miał jednak swoje oznaczenia, a spędzenie nieco więcej czasu w ustawieniach systemowych ujawniło kilka interesujących faktów. Urządzenie ma oznaczenie LG-W120L. Można również dowiedzieć się, że smartwatch zostanie wyposażony w procesor Qualcomm MSM8626, czyli popularny układ Snapdragon 400 używany w wielu innych inteligentnych zegarkach.

Producent nie podał do wiadomości, kiedy nastąpi premiera nowego smartwatcha opartego na webOS. Byle tylko nic nie zmieniło się w jego finalnej wersji, gdyż obecnie prezentuje się doprawdy świetnie. Inna sprawa, że jego cena może już tak świetna nie być.

Źródło: The Verge, Android Central

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.