iOS 10 - większa integracja Siri, zmiany w interfejsie i rozbudowane Wiadomości

Opublikowano: 2016-06-14
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #oprogramowanie #Apple #systemy operacyjne

news-ios10Apple zapowiedział na WWDC 2016 kolejną dużą aktualizację iOS, opatrzoną numerkiem 10. System doczeka się wielu zmian i nowości, które jesienią będą dostępne dla użytkowników wybranych iPhone’ów, iPadów i iPodów.

Nowe wydanie iOS wprowadza nieco zmodyfikowany interfejs użytkownika, co objawia się już na ekranie blokady. Dzięki funkcji Raise to Wake, po podniesieniu iPhone automatycznie wyświetli dostępne powiadomienia czy wiadomości (można na nie odpowiadać z poziomu blokady i wyczyścić za pomocą funkcji 3D Touch). Łatwiejszy będzie też dostęp do aparatu – wystarczy przesunąć palcem w lewo. Kierując się w prawo, otworzymy zakładkę z wybranymi widżetami. Panel zarządzania został podzielony na dwie kategorie – jeden do skrótów, drugi do sterowania muzyką. Jest jeszcze trzecia kategoria, gdy korzystamy z nowej aplikacji Home, służącej do obsługi rozwiązań związanych z inteligentnym domem.

news-ios10-8

Bardziej rozwinięty został też 3D Touch – głównie dotyczy to interakcji z powiadomieniami i widżetami aplikacji, do których będzie można uzyskać dostęp bez ich otwierania, mając w ten sposób możliwość podglądu konkretnych informacji (np. pogody, listy zadań). Również Siri doczekała się zmian, choć największą z nich jest otwarcie się na deweloperów. Asystentka głosowa będzie współpracowała z wieloma aplikacjami, mogąc np wysyłać wiadomości w komunikatorach firm trzecich, zamówić taksówkę poprzez Uber, czy wykonywać połączenia głosowe przy użyciu VoIP (np. w Skype i WhatsApp).

news-ios10-7

W iOS 10 rozwinięto klawiaturę QuickType, która wzbogacona została przez Siri i jej funkcję przewidywania oraz kontekstowych podpowiedzi. Aplikacja sprawdza wiadomości i na ich podstawie jest w stanie np. utworzyć przypomnienie, podzielić się z rozmówcą naszą lokalizacją, zapamiętywać adresy, czy też automatycznie rozpoznać wprowadzany język.

Rozwinięciu uległa również aplikacja Wiadomości. Wprowadzono odtwarzanie GIF-ów i filmików w oknie rozmowy, nowy podgląd linków, przesyłanie pełnoekranowych animacji, szybki dostęp do zdjęć, zwiększono rozmiar emotikonek, którymi dodatkowo można zastępować każde wpisywane słowo. W Wiadomościach pojawiło się też wsparcie dla pisma odręcznego.

news-ios10-2 news-ios10-1

Inne zmiany dotyczą aplikacji Zdjęcia, która umożliwia rozpoznawanie twarzy i sortowanie fotografii na podstawie osób, umieszczanie zdjęć na mapie, a także tworzenie folderów o konkretnej charakterystyce (np. dotyczących ludzi, krajobrazów czy zwierząt) i przyporządkowanie do nich odpowiednich zdjęć – odpowiada za to funkcja Memories, czyli wspomnienia. Oprócz tego, rozwinięto Mapy (oferują m.in. rezerwację lokalu i podpowiedzi dotyczące najszybszej trasy), przeprojektowano Apple Music (nowy interfejs, teksty piosenek) i Apple News oraz usprawniono aplikację Telefon – poczta głosowa umożliwia transkrypcję wiadomości, użytkownik może wybrać, za pomocą której aplikacji wykonać połączenie, a wszelkie przychodzące wiadomości i połączenia są rozpoznawane pod kątem spamu jeszcze przed ich odebraniem.

news-ios10-6 news-ios10-5 news-ios10-4 news-ios10-3

Reszta zmian tyczy się ulepszonych zabezpieczeń (szyfrowanie end-to-end), standardowych poprawek optymalizacji i szybkości działania systemu, a także załatania wykrytych luk i błędów.

iOS 10 będzie dostępny jesienią na następujących urządzeniach:

Źródło: GSMArena, Apple

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.