iOS 9 - wszystko, co warto wiedzieć o najnowszej wersji systemu Apple

Opublikowano: 2015-09-17
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #polecane #oprogramowanie #Apple #systemy operacyjne

news-ios9-podsumowanie-3Po serii testów wewnętrznych i publicznych, iOS 9 w końcu zawitał do posiadaczy urządzeń mobilnych Apple w finalnej wersji. Jakich zmian spodziewać się po nowej iteracji systemu, które sprzęty otrzymały aktualizację i czy warto było czekać?

iOS 9 jest kolejną, corocznie wydawaną edycją znanego systemu i już na samym wstępie warto pochwalić Apple, że nie zapomniało o posiadaczach bardziej wiekowych urządzeń. Lista kompatybilności przedstawia się następująco:

Naturalnie, nie wszystkie z wymienionych modeli otrzymają pełen zestaw nowych funkcji, ze względu na bardziej ograniczoną moc obliczeniową. Niemniej, wiele istotnych zmian nie ominęło nawet wprowadzonych na rynek w 2011 roku iPhone’a 4S i iPada 2. Najważniejsze jednak, że Apple nie poszło na ilość, ale jakość, biorąc do serca uwagi użytkowników iOS 8, nierzadko skarżących się na stabilność czy płynność działania systemu. Mimo to, w iOS 9 nowości jest całkiem sporo, ale spora część z nich jest mniej widoczna, ale z pewnością mile widziana i doceniana.

Wrażenie, jakie zostawia po sobie iOS 9 jest jak najbardziej pozytywne, choć pierwszy rzut oka na interfejs na myśl rzuca poprzednie wersje systemu – utrzymany został w przyjemnej, jasnej i kolorowej palecie barw. Kosmetyka dotknęła niektóre elementy wizualne, jak karty aplikacji, belki (np. powiadomień, która pozwala na posortowanie notyfikacji od najnowszych) czy przyciski. Nie jest to coś rewolucyjnego i zmieniającego oblicze systemu, ale trudno traktować to jako wadę, gdyż radykalne zmiany nie są tutaj potrzebne, a przyzwyczajanie się od nowa do interfejsu mogłoby nie spodobać się większości użytkowników. Widać też pewien wpływ tegorocznego Apple Watcha – systemową czcionkę Helvetica zastąpiono znanym z zegarka fontem San Francisco. Pewną nowością jest także wprowadzenie praktycznego i ułatwiającego nawigację przycisku „Wstecz” w aplikacjach, w lewym górnym rogu ekranu.

news-ios9-podsumowanie-2Standardowo też aktualizacja wprowadza szereg mniej lub bardziej istotnych usprawnień, m.in. w kwestii czasu pracy baterii – wyłączanie wyświetlacza po wykryciu odłożenia urządzenia ekranem do dołu czy nowy tryb niskiego zużycia energii wydłużający żywotność akumulatora o dodatkowe kilka godzin. Ponadto, system udoskonalono pod kątem bezpieczeństwa i oferuje on możliwość zablokowania urządzenia sześciocyfrowym kodem zamiast czterocyfrowego. Od nowa zaprojektowano program Notatki, dzięki któremu można dodawać zdjęcia do notatek przy użyciu aparatu, tworzyć listy, szkicować palcem oraz zachowywać interesujące nas elementy bezpośrednio z innych programów przy pomocy menu udostępniania.

Najbardziej istotnymi zmianami są najprawdopodobniej te, które dotyczą wirtualnego asystenta oraz iPadów. W przypadku Siri zdecydowano się na spore poprawki, w tym nowy wygląd interfejsu, przypominający ten z Apple Watch, ale najważniejsze jest to, że asystent stał się bardziej proaktywny, dostosowując się do użytkownika i „ucząc się” jego zachowań. W ten sposób będzie w stanie lepiej dostosować oferowane podpowiedzi, przypominać o ważnych wydarzeniach i zaplanowanych spotkaniach czy wyszukiwać zdjęcia i wideo według daty, miejsca lub nazwy albumu, a to zaledwie część z bogatych możliwości uaktualnionej Siri. Nadal jednak brakuje obsługi języka polskiego.

news-ios9-1 news-ios9-2Jeśli zaś chodzi o iPady, dla nich nareszcie wprowadzono multitasking (wielozadaniowość) z prawdziwego zdarzenia. Jednoczesna praca z dwoma aplikacjami jest dostępna na wszystkich kompatybilnych tabletach, aczkolwiek posiadacze starszych modeli muszą obejść się smakiem w kwestii niektórych funkcjonalności. Opcja Split View pozwala na równoczesne uruchomienie dwóch programów na podzielonym ekranie, ale mogą z tego skorzystać osoby mające iPada Air 2, iPada mini 4 i nowsze urządzenia. Natomiast Slide Over (możliwość korzystania z drugiej aplikacji bez konieczności zamykania innej) oraz Picture in Picture (umożliwia m.in. prowadzenie rozmowy przez kamerę FaceTime, bez przerywania pracy z innymi aplikacjami) są dostępne również dla pozostałych iPadów.

news-ios9-podsumowanie-4news-ios9-podsumowanie-5Z innych zmian warto wspomnieć o:

  • Udoskonalonej wyszukiwarce Spotlight
  • Nowym programie News, który umożliwia m.in. czytanie ulubionych gazet, czasopism i blogów
  • Obsłudze klawiatury sprzętowej dla Powtarzania klawiszy, Powolnych klawiszy i Lepkich klawiszy
  • Opcji pozostawiania wiadomości dla połączeń FaceTime, gdy odbiorca jest niedostępny
  • Rozszerzonych funkcjach programu Zdrowie – zdrowie reprodukcyjne, narażenie na promienie UV, ilość wypijanej wody i typy danych dla trybu siedzącego
  • Możliwości blokowania reklam w przeglądarce Safari
  • Nowej aplikacji iCloud Drive do przeglądania danych w chmurze iCloud
  • Wi-Fi Assist, czyli automatycznym używaniu sieci komórkowej przy słabym połączeniu Wi-Fi
  • Programie „Przenieś do iOS”, pozwalającym przenieść zawartość z urządzenia z Androidem

iOS 9 jest dostępny do pobrania w trybie OTA w ustawieniach urządzenia oraz poprzez program iTunes. Waga aktualizacji wynosi około 1 GB (dla porównania, w iOS 8 wymagał 4.6 GB). Standardowo zalecane jest naładowanie baterii do przynajmniej 50% i bycie w zasięgu Wi-Fi, a także wykonanie kopii zapasowej danych zawartych w iPhone’ie, iPadzie czy iPodzie.

Źródło: Apple, własne

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.