iOS 9 postawi na jakość zamiast ilości i będzie działać na wiekowych urządzeniach Apple

Opublikowano: 2015-05-25
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Apple #systemy operacyjne

news-apple-ios9Nowa wersja systemu operacyjnego Apple dla iPhone’ów i iPadów wprowadzi sporo zmian, ale będą one głównie dotyczyć kwestii poprawy jakości oprogramowania kosztem ilości nowych funkcji. Ponadto, producent obiecuje, że tym razem również posiadacze starszych urządzeń nie poczują się zawiedzeni.

Już na początku przyszłego miesiącu Apple zaprezentuje iOS 9. Od pewnego czasu docierały do nas informacje sugerujące, że firma skupi się na dopracowaniu systemu, a ewentualne nowości nie będą najważniejszymi jego elementami. Tak też w istocie będzie, co potwierdził zaznajomiony z tematem redaktor serwisu 9to5Mac – Mark Gurman. Sugeruje on, że największe zmiany dotyczyć będą stabilności, wydajności i zabezpieczeń.

Apple chce, żeby synchronizacja danych pomiędzy komputerami Mac i urządzeniami z iOS była jeszcze bezpieczniejsza i łatwiejsza, dlatego będzie się ona odbywać za pośrednictwem usługi iCloud Drive, która oferuje lepsze szyfrowanie niż tradycyjne serwery IMAP. Ponadto, iOS 9 doczeka się nowego zabezpieczenia zwanego „Rootless”, dzięki któremu system będzie odporny na wszelkie próby jego złamania i instalowania pirackich treści spoza oficjalnego repozytorium aplikacji. Co więcej, „Rootless” ma uniemożliwiać uzyskanie dostępu do niektórych plików nawet użytkownikom z dostępem administracyjnym.

news-apple-icloudProducent ma też miłą niespodziankę dla posiadaczy starszych urządzeń – otrzymają oni aktualizację do iOS 9 i co najważniejsze, system ma działać znacznie lepiej niż ósma wersja. iOS 8 jest niestety niezbyt dopracowany jeśli chodzi o bardziej wiekowe smartfony czy tablety, choć niektórzy twierdzą, że było to celowe zagranie Apple, które chciało w ten sposób zachęcić do kupna nowszych modeli. Poniżej prawdopodobna lista urządzeń, które doczekają się iOS 9:

Rzecz jasna, nie wszystkie z nich otrzymają ten sam zestaw funkcji i nowości, ale przynajmniej będą działać tak, jak powinny.

Jak już zostało wspomniane, nowa odsłona systemu iOS nie będzie opierała się tylko na zmianach technicznych. Możemy się spodziewać debiutu platformy HomeKit obsługującej inteligentne urządzenia domowe, funkcji wielozadaniowości na iPadach oraz uaktualnionych Apple Maps, które będą pokazywać wskazówki dojazdu z uwzględnieniem komunikacji miejskiej.

Oficjalna zapowiedź iOS 9 nastąpi w trakcie konferencji deweloperskiej WWDC 2015, która rozpocznie się 8 czerwca tego roku.

Źródło: 9to5Mac

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.