iPhone terrorysty odblokowany. Obyło się bez pomocy Apple

Opublikowano: 2016-03-29
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Apple #sprzęt / podzespoły

news-apple-fbi-1Amerykański Departament Sprawiedliwości poinformował o odblokowaniu iPhone’a należącego do zamachowca z San Bernardino. Pomocy organom ścigania udzieliła firma specjalizująca się w zabezpieczeniach.

Spór pomiędzy FBI a Apple toczył się od kilku tygodni. Służby domagały się współpracy i zapewnienia dostępu do iPhone’a 5C, który był własnością Syeda Farooka – jednego z terrorystów stojących za atakiem w San Bernardino, do którego doszło 2 grudnia 2015 roku i w którym śmierć poniosło 14 osób. Apple od samego początku stawiało jednak twarde warunki, sukcesywnie odmawiając udzielenia pomocy, która miała polegać na stworzeniu nowej, otwartej wersji iOS. Firma z Cupertino niejednokrotnie wyrażała zaniepokojenie wysnutymi żądaniami, których spełnienie mogło nadszarpnąć jej wizerunek oraz otworzyć furtkę do prywatnych danych miliona użytkowników.

Tydzień temu miała się odbyć kolejna rozprawa dotyczącą odwołania Apple od decyzji sędziego z Kalifornii, który nakazał opracowanie stosownego oprogramowania. Departament Sprawiedliwości dosyć niespodziewanie ogłosił jednak, że znalazł sposób na złamanie zabezpieczeń iPhone’a. W opublikowanym 28 marca oświadczeniu ujawniono natomiast, że próba odblokowania smartfona i uzyskania niezbędnych danych zakończyła się sukcesem, w czym wydatnie przysłużyła się jedna z zewnętrznych firm specjalizujących się w zabezpieczeniach. Podejrzewa się, że była nią izraelska firma Cellebrite, której FBI zaoferowało za pomoc około 15 tysięcy dolarów.

Źródło: Phonearena

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.