ITU: Sieć 5G zapewni prędkości do 20 Gb/s

Opublikowano: 2015-06-22
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Internet mobilny #wyniki / raporty

news-5g-technologiaChociaż sieć 4G LTE nadal nie jest światowym standardem i w wielu krajach dopiero zyskuje popularność, coraz szybciej zbliża się 5G, która według definicji Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) będzie oferowała prędkości na poziomie dwudziestokrotnie wyższym niż obecna technologia.

Pomiędzy 10 a 18 czerwca, 12 delegatów debatowało nad specyfikacją nadchodzącego standardu 5G (oficjalna nazwa IMT-2020). ITU zadecydowało, że sieć będzie w stanie umożliwić osiągnięcie prędkości nawet do 20 Gb/s, czyli dwadzieścia razy więcej niż maksymalna szybkość 4G LTE (1 GB/s). Dzięki temu, użytkownicy będą w stanie pobrać np. film w jakości Ultra HD w około dziesięć sekund. Ponadto, sieć 5G będzie mogła zapewnić transfer danych na poziomie ponad 100 Mb/s w przypadku urządzeń Internetu Rzeczy znajdujących się w zasięgu. Oczywiście są to teoretyczne, maksymalne prędkości, które dla większości osób (przynajmniej na początku) będą z całą pewnością nieosiągalne.

Komercjalizacja technologii 5G ma nastąpić w 2020 roku, ale pierwsza jej demonstracja ma się odbyć już w 2018 roku w trakcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pjongczangu.

Przy okazji, Teleguru zachęca do zapoznania się z artykułem dotyczącym 4G i tego, w jaki sposób operatorzy wprowadzają klientów w błąd poprzez sprawne posługiwanie się chwytliwą nazwą w swoich ofertach Internetu.

Źródło: Slashgear, własne

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.