Jednak telefony samolotom nie zagrażają

Opublikowano: 2014-09-29
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #technologie #pozostali #sprzęt / podzespoły #problemy / awarie

img-travel-3

Smartfony, tablety i laptopy mogą być wykorzystywane w trakcie lotu bez uruchomionego trybu samolotowego – orzekły władze zajmujące się w Europie bezpieczeństwem w powietrzu.

Trzeba pamiętać, że jeszcze kilka lat temu na pokładach samolotów surowo zabronione było włączanie jakichkolwiek urządzeń elektronicznych emitujących sygnał komórkowy lub radiowy, który mógł ponoć zakłócić funkcjonowanie urządzeń pokładowych. W roku 2013 przepisy nieco się zmieniły – część linii lotniczych pozwoliła na korzystanie przez pasażerów ze smartfonów oraz tabletów pod warunkiem, że był w nich włączony tryb samolotowy, czyli taki który nie łączy urządzenia z siecią komórkową lub Internetem.

Teraz Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) poszła jeszcze dalej i wydała zalecenie, według którego pasażerowie na pokładach samolotów mogą korzystać z urządzeń elektronicznych bez względu na to czy mają one połączenie z siecią, czy też nie. To oznacza, że podczas lotu można używać smartfona lub tabletu bez włączonego trybu samolotowego.

img-travel-4

Wydana przez EASA rekomendacja nie oznacza, że od teraz wszyscy pasażerowie na świecie mogą po starcie spokojnie sięgnąć po smartfon albo tablet i zadzwonić do znajomych lub surfować w Internecie. EASA zaznacza bowiem wyraźnie, że jej zalecenie nie jest wiążące i jego wprowadzenie zależy od polityki konkretnej linii lotniczej. Po drugie, EASA kontroluje jedynie europejskich przewoźników i tylko oni mogą skorzystać z wydanej rekomendacji. Po trzecie wreszcie, pracownicy agencji zastrzegają, że załoga samolotu może w każdej chwili poprosić pasażerów o wyłączenie urządzeń elektronicznych znajdujących się na pokładzie i do tej prośby należy się bezwzględnie zastosować.

EASA podkreśla także, że linie lotnicze będą mogły znieść zakaz używania smartfonów oraz tabletów w swoich samolotach dopiero po przejściu przez nie odpowiednich testów i procedur bezpieczeństwa, co z pewnością potrwa nie krócej niż kilka miesięcy.

Źródło: EASA

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.