Jeszcze w tym tygodniu zadebiutuje pierwszy smartfon z systemem Ubuntu

Opublikowano: 2015-02-09
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #pozostali #systemy operacyjne #sprzęt / podzespoły

news-ubuntu-bq-aquarisCanonical we współpracy z hiszpańskim BQ zapowiedział, że pierwszy smartfon oparty na systemie Ubuntu Touch pojawi się w sprzedaży w tym tygodniu. Urządzenie będzie innym, ale praktycznie identycznym wariantem modelu Aquaris E4.5, który pracuje pod kontrolą Androida.

BQ Aquaris E4.5 w wersji z systemem Google Android jest raczej przeciętnym smartfonem. Ekran o przekątnej 4.5 cala i rozdzielczości 540 x 960 cali, czterordzeniowy procesor MediaTek Cortex A7 taktowany 1.3 GHz, 1 GB RAM czy 8 GB pamięci wbudowanej nie robią obecnie na nikim wrażenia. Nawet aparaty (tylny 8 Mpix, a przedni 5 Mpix) nie są szczególnie imponujące, aczkolwiek zupełnie przyzwoite jak na tę klasę cenową sprzętu.

Wersja z systemem Ubuntu będzie pod względem specyfikacji identyczna, ale takie podzespoły mają w zupełności wystarczyć do płynnego, sprawnego działania. To, co ma wyróżniać smartfon na tle innych podobnych propozycji, to właśnie wspomniany OS, a także cena, która ma być jeszcze niższa niż w przypadku Androidowego odpowiednika i wyniesie 170 euro. Smartfon będzie sprzedawany metodą błyskawicznej sprzedaży – producent będzie oferował na swojej stronie internetowej niewielkie partie urządzeń w różnych odstępach czasowych. Później, jak zapewnia Cristian Parrino, wiceprezes Canonical, BQ Aquarius E4.5 Ubuntu Edition trafi również na półki sklepowe. Najpierw jednak postanowiono zastosować model sprzedażowy podpatrzony w Chinach, zamiast niepotrzebnie zalewać rynek już od pierwszego dnia.

Canonical wierzy, że pierwszy smartfon z Ubuntu stanie się sukcesem i pozwoli wybić się na rynku pełnym konkurencyjnych urządzeń z Androidem, iOS i Windows Phone. Trzeba przyznać, że system jest wyjątkowy w kilku aspektach, m.in. pod względem interfejsu, będacego agregatem rozmaitych treści i aktywności pod nazwą Scopes (Zakresy), integrując aplikacje i usługi ze sprzętem. Wszystko w wygodny sposób posegregowane, aby użytkownik nie miał problemu z odnalezieniem interesującej go zawartości, jak np. filmy i muzyka.

Niedługo okaże się, jak mobilny świat przyjmie tego typu eksperyment i czy Ubuntu Phone ma szansę zaistnieć w świadomości konsumentów.

Źródło: Engadget

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.