John Chen o sytuacji Blackberry i potrzebie produkowania telefonów

Opublikowano: 2015-06-01
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #pozostali #sprzedaż / wyniki

news-john-chen-blackberryJohn Chen przewodzi Blackberry od 18 miesięcy. Od tego czasu jego priorytetem jest uzyskanie przez firmę rentowności i rozwijanie w kilku fundamentalnych sektorach. W ostatnim wywiadzie dla USA Today, wypowiedział się również na temat opłacalności tworzenia nowych urządzeń.

Blackberry pozyskał niedawno trzy nowe firmy, wszystkie powiązane ze strategią zakładającą liderowanie w zakresie bezpieczeństwa, prywatności i rozwiązań dla użytkowników zaawansowanych i biznesowych. Koncern zainwestował również część pieniędzy w małe przedsiębiorstwo dostarczające oprogramowanie do zastosowań medycznych. Powoli plan Chena zaczyna się realizować, choć do wymarzonych wyników jeszcze długa droga. Mimo to, ostatnie dwa kwartały przyniosły Blackberry wyczekiwane zyski. Wiadomo jednak, że mała w tym zasługa działu sprzętowego, zajmującego się produkcją smartfonów. Dlaczego w takim przypadku Kanadyjczycy pozostają w tym biznesie?

John Chen wyjaśnia, że warto być obecnym na tym rynku, o ile można coś na nim zarobić lub zyskać w inny sposób. Telefony Blackberry są przede wszystkim urządzeniami, które zapoznają klientów z firmową ofertą dotyczącą bezpieczeństwa i zarządzania danymi – „Jest to powód, dla którego wszystkie czołowe kraje korzystają z naszych urządzeń. Można zauważyć, że używają ich głowy państw”. Największym problemem Chena są z kolei usługi powiązanie z urządzeniami Blackberry. W przypadku starych modeli sprzedawanych za pośrednictwem operatorów, firma zyskiwała kilka dolarów z każdego miesięcznego rachunku klientów – coś w rodzaju opłaty aktywacyjnej. Teraz liczba ta spada z powodu zamiany na nowy telefon Blackberry lub kupna słuchawki konkurencji.

Niemniej, Chen zapowiada, że w tym roku ujrzymy kilka „bardzo ekscytujących urządzeń” skierowanych do określonych grup użytkowników. Wygląda zatem, że kanadyjska firma nie zamierza składać broni wycofując się z rynku smartfonów, ale należy oczekiwać, że wraz z planowanymi cięciami kosztów w biznesie sprzętowym, Blackberry jeszcze bardziej odsunie ten segment na boczny tor.

Źródło: Crackberry

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.