Kantar: iOS traci udziały w USA, Europie i Chinach

Opublikowano: 2016-04-06
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #Apple #pozostali #systemy operacyjne #sprzęt / podzespoły #sprzedaż / wyniki

news-ios-android-windowsZ najnowszych danych firmy analitycznej Kantar Worldpanel wynika, że iOS ma ostatnio problem z walce z konkurencyjnym systemem Android. Urządzenia oparte na platformie Apple straciły na popularności w Stanach Zjednoczonych, Europie oraz Chinach.

Chociaż spadki udziałów na poszczególnych rynkach nie są drastyczne, potwierdzają wcześniejsze przewidywania sugerujące, że Apple nie będzie miał łatwego zadania w utrzymaniu wysokiego popytu na iPhone’y. Zresztą znamienne są też słowa samego CEO korporacji, Tima Cooka, który przewidywał nadejście gorszych czasów i najwyższy od lat spadek sprzedaży smartfonów z logo nadgryzionego jabłka. Również iPady, podobnie jak cały rynek tabletów, mierzą się ze stosunkowo niskim zainteresowaniem.

Największą stratę Apple zanotował w Chinach, gdzie na przestrzeni trzech miesięcy do lutego 2016 włącznie iOS miał o 3.2% mniejszy udział w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Tymczasem Android zyskał 3.4% i zajął 76.4% rynku, zaś Windows utrzymał podobną sprzedaż jak rok wcześniej. Kantar przewiduje, że jest to pierwsza tego typu sytuacja od sierpnia 2014 roku, kiedy to Apple ostatni raz stracił część chińskiego rynku. Możliwe jednak, że w kolejnych miesiącach los odwróci się m.in. za sprawą iPhone’a SE, który w ramach przedsprzedaży został w tym kraju zamówiony w ponad 3.4 miliona egzemplarzy.

news-kantar-ios-android-1Na swoim podwórku iOS utracił 0.5% w skali rok do roku – iPhone’y stanowiły w badanym okresie 38.3% wszystkich sprzedanych w USA smartfonów. Windows zanotował spadek o 2.2 punkta procentowego do 2.6%, podczas gdy system Google’a zyskał 3.3%, odpowiadając za 58.9% sprzedaży wszystkich telefonów.

Na największych rynkach w Europie (Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Hiszpania), iPhone’y nie mogły pochwalić się sukcesem, gubiąc w porównaniu do tego samego okresu 2015 roku 1.8% udziału. Z kolei Windows zaliczył kolejny spadek – z 10.1 do 5.9%. Android odnotował za to 6.7% wzrostu z 67.7 do 74.3%.

Źródło: Phonearena

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.