KE: Roaming darmowy, ale z ograniczeniami

Opublikowano: 2016-09-06
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #wyniki / raporty

news-roaming-ue-1Od czerwca 2017 roku zniesione zostaną dodatkowe opłaty roamingowe w krajach UE. Komisja Europejska ma jednak zamiar wprowadzić regulacje, które zapobiegną powstawaniu nadużyć.

Roaming bez dopłat musi mieć swoje ograniczenia – taki jest plan Komisji Europejskiej. Projekt zakłada ustanowienie limitu 90 dni korzystania z usług w roamingu UE w ciągu roku i maksymalnie 30 dni z rzędu, po których operator może wymagać zalogowania do rodzimej sieci. Po ich przekroczeniu klient miałby być zobowiązany do dopłaty w wysokości 4 eurocentów za minutę, 1 eurocenta za SMS i 85 eurocentów za 1 MB danych.

Ma to przede wszystkim ukrócić nadużycia typu kupowanie karty SIM w krajach, w których stawki są niższe i wykorzystywanie ich w państwach, gdzie usługi telekomunikacyjne są droższe. Ponadto, Komisja chce przeciwdziałać nadmiernemu korzystaniu z krajowego numeru podczas długotrwałego pobytu za granicą, co mogłoby odbić się na lokalnych cenach, a ostatecznie na wszystkich konsumentach.

Proponowane zmiany i naliczanie limitów nie dotkną natomiast osób, które przynajmniej raz w ciągu dnia zalogują się do rodzimej sieci. Mowa o klientach, którzy wybierają się na jednodniową podróż do innego kraju lub pracownikach przygranicznych, wracających po pracy do swojego kraju.

Komisja Europejska rozpocznie teraz rozmowy z państwami członkowskimi UE i przedstawicielami BEREC (Urząd Organu Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej) nad przegłosowaniem projektu, którego wprowadzenie miałoby nastąpić najpóźniej do 15 grudnia tego roku.

Źródło: Komisja Europejska, własne

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.