KE ma wątpliwości dotyczące aukcji LTE. Zostanie wszczęte postępowanie przeciwko Polsce

Opublikowano: 2016-09-29
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #wyniki / raporty

news-komisja-europejskaJak wynika z informacji PAP, Komisja Europejska przygotowuje się do rozpoczęcia postępowania przeciwko Polsce w związku z organizacją aukcji na częstotliwości LTE.

Rozpoczęta w połowie lutego 2015 r. aukcja 19 rezerwacji częstotliwości z pasma 800 MHz i 2600 MHz została zakończona w połowie października tego samego roku, a w ostatniej rundzie zadeklarowano kwoty opiewające na ponad 9 miliardów złotych. Przeprowadzenie aukcji wzbudzało jednak spore kontrowersje. Operatorzy zarzucali jej wadliwe przygotowanie i przebieg, co w rezultacie miało doprowadzić do wysokich cen pasma 800 MHz. Protesty wzbudziła też ingerencja ówczesnego ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego, który skrócił licytację i de facto zamieniając ją w przetarg.

Zdaniem rozmówców PAP z Komisji Europejskiej zastrzeżenia Brukseli dotyczą zarówno organizacji aukcji, jak i przyznania Sferii pasma częstotliwości 800 MHz wcześniej niż innym uczestnikom rynku.

Komisja ma wystosować do polskich władz wezwanie do usunięcia uchybienia, które jest pierwszym etapem w sporze o naruszenie prawa UE między państwem członkowskim a KE. Polska dostanie kilka tygodni na odpowiedź. Jeśli Komisja Europejska nie będzie z niej zadowolona, przejdzie do kolejnego etapu procedury. Na końcu może skierować sprawę do sądu UE z wnioskiem o finansowe ukaranie państwa członkowskiego.

Źródło: PAP

grudzien_simo3

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.