Kierowcy korzystający z telefonu bardziej niebezpieczni niż nietrzeźwi kierujący

Opublikowano: 2016-04-15
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #wyniki / raporty

Telefonowanie W SamochodzieZ badania Infobip wynika, że 45% kierujących patrzy na ekran telefonu w czasie jazdy, 34% badanych prowadzi w tym czasie rozmowy, a 21% wysyła lub odbiera SMS-y.

Transport Research Laboratory przeprowadził eksperyment pokazują jak niebezpieczne jest pisanie SMS-ów za kierownicą. Próby przeprowadzono w symulatorze i poproszono uczestników badania o prowadzenie auta i pisanie w tym czasie wiadomości tekstowej. W kolejnym etapie mieli oni za zadanie skupić się jedynie na drodze. Wyniki ukazały, że podczas pisania SMS-ów szybkość reakcji zmniejszyła się aż o 35%. Dla porównania, zmniejszenie refleksu po spożyciu alkoholu wyniosło 12%, a po wypaleniu marihuany 21%.

Firma Infobip przeprowadziła więc badania wśród polskich kierowców, aby dowiedzieć się, jak często korzystają ze swoich telefonów komórkowych podczas jazdy samochodem. Porównując wyniki z dostępnymi statystykami z poprzednich lat wynika, że powoli zwiększa się u kierowców świadomość zagrożeń, jakie niesie korzystanie z telefonów za kierownicą, jednak wciąż daleko do optymizmu. Okazuje się, że aż 45% badanych sięga po telefon w czasie jazdy samochodem. Do prowadzenia rozmów przyznało się 35% ankietowanych, kolejne 21% do pisania SMS-ów za kółkiem, a 13% do przeglądania Internetu. Duża poprawiła nastąpiła z kolei w kwestii posiadania w autach zestawów głośnomówiących lub słuchawkowych. Posiadanie takiego zestawu zadeklarowało 50% spytanych kierowców – poprzednie dane mówiły o zaledwie 24% uczestników ruchu korzystających z takiego urządzenia.

W 2015 roku policjanci nałożyli ponad 118 tysięcy mandatów za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy. W badaniu Infobip wśród ponad 350 respondentów metodą wywiadu internetowego wzięło udział 170 kobiet i 180 mężczyzn w wieku od 18 do 50 roku życia.

Źródło: Infobip

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.