Kolejne problemy Qualcomma - firma rewiduje swoje prognozy finansowe

Opublikowano: 2015-05-05
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #pozostali #problemy / awarie

news-qualcommAmerykański producent układów scalonych nie może zaliczyć ostatnich miesięcy do zbyt udanych. Nagonka na rzekomo przegrzewającego się Snapdragon 810, gigantyczna kara za praktyki monopolistyczne – to tylko część z narastających problemów Qualcomma.

Drugi kwartał bieżącego roku przyniósł firmie 46-procentowy spadek zysku (z 2 miliardów do 1.1 miliarda dolarów), głównie z powodu 975 milionów euro grzywny, jaką w lutym Qualcomm zgodził się zapłacić chińskim władzom, kończąc tym samym 14-miesięczne dochodzenie. Kara ta została nałożona w wyniku rzekomych praktyk monopolistycznych związanych z licencjonowaniem patentów. Dodatkowo, firma zgodziła się nieco zmienić swój model biznesowy, zmniejszając opłaty licencyjne wykorzystywane przez producentów na chińskim rynku smartfonów.

Producent mikroprocesorów zmniejszył również oczekiwania finansowe na rok fiskalny 2015 z 26-28 miliardów na 25-27 miliardów dolarów, powołując się m.in. na utratę dużego kontrahenta, czyli Samsunga, który w przypadku Galaxy S6 i Galaxy S6 Edge postawił na własną konstrukcję Exynos, kosztem Snapdragona 810. Ponadto, Qualcomm stwierdził, ze na jego sytuację niekorzystnie wpływa skupienie rynku urządzeń premium przede wszystkim na dwóch graczach – Apple i Samsungu.

Nie jest to jednak koniec złych wieści dla amerykańskiego koncernu. Przeciwko Qualcomm’owi prowadzone są inne śledztwa w kilku krajach, wliczając w to trwającą nadal sprawę dotyczącą strategii licencyjnej. Koreańska Federalna Komisja Handlu (FTC) potępia działania firmy sugerując, że wykorzystuje ona swoją pozycję na rynku i łamie prawa konkurencji. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta w ciągu roku.

Źródło: CIO

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.