Komisja Europejska prowadzi śledztwo w sprawie działalności Qualcomma

Opublikowano: 2015-07-16
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #pozostali #problemy / awarie

news-qualcommQualcomm, jako dominująca w sektorze procesorów mobilnych firma, wzbudza wiele zainteresowania swoimi poczynaniami i często oskarżany jest o monopolistyczne praktyki. Sprawdzenia prawidłowości działalności amerykańskiego giganta podjęła się Komisja Europejska, która wszczęła przeciw niemu dwa postępowania.

Pierwsze śledztwo ma wykazać, czy Qualcomm oferował innym firmom specjalne „zachęty finansowe”, np. w postaci rabatów, celem zachęcenia do zamawiania chipów producenta, nakłaniając tym samym do rezygnacji z konkurencyjnych produktów. Druga sprawa dotyczy z kolei układów w technologii 3G i ich rzekomej sprzedaży znacznie poniżej kosztów produkcji, przez co żaden z rywali nie byłby w stanie zaproponować równie atrakcyjnej oferty, co w ostateczności miałoby doprowadzić do wyeliminowania ich z rynku.

W swoim oświadczeniu Qualcomm stwierdził, że został poinformowany o wszczęciu dochodzenia i chociaż jest rozczarowany takim obrotem sprawy i wierzy w bezpodstawność zarzutów, będzie współpracował z Komisją Europejską. Jeśli jednak zostanie ustalone, że amerykańska firma dopuściła się złamania antymonopolowego prawa, czeka ją ogromna kara finansowa. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu Qualcomm zgodził się na zapłacenie grzywny w wysokości blisko miliarda dolarów za stosowanie metod nieuczciwej konkurencji w Chinach.

Źródło: Engadget

szczesliwa para Image Banner 750 x 100

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.