Komisja Europejska szykuje gigantyczną karę dla Google

Opublikowano: 2016-04-19
Autor: Teleguru
Kategorie / tagi: #pozostali #problemy / awarie

news-googleKomisja Europejska bada sprawę praktyk monopolistycznych uskutecznianych przez Google przy użyciu swoich aplikacji na Androida. Na firmę może spaść kara w wysokości nawet 7.4 miliarda dolarów.

Margrethe Vestager, komisarz EU ds. konkurencji, stwierdziła, że wszczęte zostało śledztwo mające za zadanie prześledzić kontrakty zawierane przez Google z producentami smartfonów oraz operatorami telekomunikacyjnymi. Główny zarzut odnosi się do preinstalowania w systemie Android aplikacji Google, czyli m.in. Chrome, Gmail i Drive, które mogą zmniejszyć dostępność konkurencyjnych rozwiązań i utrudnić ich trafienie do użytkowników urządzeń z Androidem. Vestager jest zdania, że poprzez wymuszanie instalacji całego pakietu aplikacji, a nie określonych jego składników, Google nadużywa swojej pozycji na rynku i skutecznie hamuje działania innych firm.

Rok temu Unia Europejska wszczęła inne dochodzenie przeciw Google i jego nieuczciwym praktykom. Tyczyło się to faworyzowania własnych produktów i usług w wyszukiwarce. Wyrok ma zapaść jeszcze w tym roku. Tymczasem w najnowszej sprawie Google może ponieść surową karę. Jeśli gigantowi z Mountain View zostanie udowodniona wina, może na niego zostać nałożona grzywna w wysokości 10% ubiegłorocznych przychodów, a więc 7.4 miliarda dolarów, a także nakaz zmiany modelu biznesowego.

Źródło: Reuters

19_01_full Image Banner 750 x 200

Uwaga!

Zachęcamy do dyskusji na dany temat z innymi czytelnikami. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać zasad dobrego wychowania - nie klnij, nie obrażaj innych i w kulturalny sposób wyrażaj swoje zdanie. Przecież każdemu zależy na zachowaniu wysokiego poziomu polemiki. Nieprzestrzeganie powyższych zasad skutkować będzie usuwaniem postów bez ostrzeżenia.